Acasă > Fără categorie > Prin oraş, cu treabă

Prin oraş, cu treabă

30 octombrie 2009

Ieri, între două locuri de muncă, o mică flendureală prin centru. Cum prin portmoneu îmi cam bătea vântul, mi-am zis că-i numa’ potrivit să intru puţin pe la St, să mai probez câte ceva, că oricum nu cumpăr nimic de acolo niciodată. Preţuri mari, modele bătrânicioase, materiale proaste. N-am încercat nici măcar o bluză, pentru că n-am găsit ceva să-mi atragă cât de cât atenţia. Dar apucasem să mă deschei la parpalac, iar când am ieşit, m-am îmbutonat cam pe neve. Şi am colindat aşa prin întregul centru, m-am întâlnit cu nişte prieteni, am vorbit, am râs şi ne-am fixat întâlniri improbabile, că timpul s-a comprimat, aşa cum au demonstrat savanţii… s-a comprimat doar în segmentul comunicării, nu şi al prostiilor pentru care ne facem întotdeauna vreme… Deci, ideea e că m-am întâlnit cu o groază de oameni care s-au comportat cât se poate de firesc cu mine. Bun. Dau să intru la bibliotecă, dar mă opresc cu ochii pironiţi în geamul uşii, în care se reflecta imaginea mea. “Ceva nu-i in regulă cu fotografia asta!” mi-am spus, ca în filmele poliţiste. M-am dumirit destul de repede: eram încheiată strâmb la haină, adică îmi atârna un colţ al pulpanei, ca la beţivi, iar sus gulerul îmi stătea într-o parte. Aşa că mi s-au iscat nişte întrebări:
Mai departe…..

  1. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:09 | #1

    Mi s-a deschiiiiiiiis! dancing

  2. 30 octombrie 2009 la 23:10 | #2

    @Ciprian: Cum dijaba! Am martori! Tu ai zis că dacă avea blog, putea posta direct videoclipul! Ce-i drept, te-am aprobat şi eu, aşa de formă, că se întrevedea ce va urma când şi-o da seama că i-ai vândut braşoave… rolling on the floor

  3. 30 octombrie 2009 la 23:10 | #3

    @slvc
    Pai stiu ce i-am spus si i-am spus bine. Chiar a reactionat la ce ii zisei atunci. I-am zis ca iti faci mendrele si dansurile arabesti numai prin fata lui m3bis si de aia ai parte de favorurile lui.

  4. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:11 | #4

    @Ciprian
    Ii dau cu biciul, nu cu Ignore.

    Si nu stiu ce brauzar folosesc, pentru ca habar n-am ce-i ala brauzar.

  5. 30 octombrie 2009 la 23:12 | #5

    @Ciprian: Nu-i adevărat! Io-s fată la locul ei! Întrebaţi-l pe M33! Eeeei, bârfitorilor! sad

  6. 30 octombrie 2009 la 23:13 | #6

    @Florian: No, ia stai că vin cu proba! Numa’ aşa…

  7. 30 octombrie 2009 la 23:13 | #7

    @slvc
    Baaaaai… tu ai corupt adevarul. Off. Nu mai reiau discutia. Punct.
    +ca acum ii merg si lui iutoabele si trilulilele.

  8. 30 octombrie 2009 la 23:13 | #8

    @Florian: mă faci să-mi aduc aminte de fata vecinei, care a venit la noi la uşă, şi înainte să vadă dacă sunt eu sau nevastă-mea, mi-a zbierat victorioasă în faţă: MI-A VENIIIIIIIIIIITTTTT!!!!! hee hee

  9. 30 octombrie 2009 la 23:15 | #9

    @florian
    cum sa nu stii ce e ala browser? cu riscul sa intru in jocul tau cand ma iei drept vreun naiv, iti explic: egzista Explorer (e-ul ala pe care dai tu sa deschizi pagini de net) si Mozzila Firefox (o chestie ca un yin si yang)

  10. 30 octombrie 2009 la 23:15 | #10

    @Florian: Înainte de asta însă: Rigă, ai grijă cu ce te lauzi, că azi ai dat-o numai pe lângă! Pe bloaga mea te lăudai că ţi-a ieşit (?!!!), acum, la nr. 101, că ţi s-a deschis… Nu-i de bine, bre, chiar dacă pare…

  11. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:15 | #11

    @slvc
    Ce sa-l mai intrebam pe tetris, ca l-ai terminat de tot. Nu vezi ca nici nu mai are putere sa se dea jos din pat?

  12. 30 octombrie 2009 la 23:16 | #12

    @mifty: Pensia sau alocatia de stat pt al mic?

  13. 30 octombrie 2009 la 23:16 | #13

    @Ciprian: Aaaa, pe astea le-am fumat de mult! Cu mifty, că şi el le trage în piept! big grin

  14. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:17 | #14

    @slvc
    La mine nu-i de bine, hai? Dar la cine e de bine, la Johny Walker ala al tau?

  15. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:18 | #15

    @slvc: fataaa,chiar vroiam sa te rog sa-ti bagi oleaca boticu si-n linku meu.sar`nakiss
    da sa stii ca si tangoul tau e frumos

    @flo
    nu-s eu riga acolo..e el cu sarboaica

  16. 30 octombrie 2009 la 23:18 | #16

    @Florian: Băi, ia nu mai faceţi mişto de el, că la ora asta e pe firul roşu cu Băsescu, Geoană şi Antonescu, că la toţi le face site-uri simultan! Săracul, cred că nici nu mai ajunge în pat, doarme cu capul pe tastatură!

  17. 30 octombrie 2009 la 23:19 | #17
  18. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:19 | #18

    @Ciprian
    Pai zi bre asa, sa mor eu daca stiam ca alea se cheama browsere.
    Internet Explorer.

  19. 30 octombrie 2009 la 23:19 | #19

    @Ciprian: nici una, nici alta: “cardinalul”, “comunistu’”, sau … ghici!! că tot cu “c” începe!!!! laughing

  20. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:20 | #20

    @slvc: 110rolling on the floorrolling on the floor

  21. 30 octombrie 2009 la 23:20 | #21

    Eu nu mai inteleg despre ce vorbim aici. SLVC, tu in ce limba vorbesti limba romana?
    Ce ai fumat de la mifty?

  22. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:20 | #22

    @slvc
    Te bucuri cand iti aduc aminte de plimbaret, ai?

  23. 30 octombrie 2009 la 23:20 | #23

    @Florian: Nu-i bun. Schimbă-l cu mozilla!

  24. 30 octombrie 2009 la 23:21 | #24

    @Ciprian: Ei, şi tu!!! Nu spui! winking

  25. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:21 | #25

    @mifty
    rolling on the floor
    Si in spatele tau era nevasta-ta?

  26. 30 octombrie 2009 la 23:22 | #26

    @yeonsaeng: Este?!! Da nici n-a observat! Aşa-i când îi înveţi pe bărbaţi de bine. N-au urechi să audă. Nici când le au de megar! rolling on the floor

  27. 30 octombrie 2009 la 23:23 | #27

    @yooooi da pe unde mai umbli?
    sarboaica nu stia valsuri, am dansat o data un kalasnikov cu ea, dar m-a calcat pe bataturi ca tot tzipa… Yurrrriiii tongue

  28. 30 octombrie 2009 la 23:24 | #28

    @slvc: apropo de plimbăreţu’ tău: modifică mărimea imaginilor, că se lăţesc ca plăcinta ţigănească pe coloana din stânga, şi dai clicuri acolo cam pe ghicite!!!…

  29. 30 octombrie 2009 la 23:24 | #29

    @Florian: Dar n-a fost el,/ Să-l văd venind/ Aş mai trăi o viaţă… winking

  30. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:24 | #30

    @yoyo (raspuns la 115)
    Pai si asa sadic este, ti-a adus filme cu el si cu sarboaica? Tu nu mai ai polonicul ala?

  31. 30 octombrie 2009 la 23:24 | #31

    @mifty: aa… cu C.. ha? Era constipata?laughing

  32. 30 octombrie 2009 la 23:25 | #32

    @mifty: Cu-hum, măiestrică?

  33. 30 octombrie 2009 la 23:25 | #33

    @Florian: nu, era cu fata sus… în schimb după aia mă pisa matei că “vrea şi el să vadă cine-a venit” rolling on the floor

  34. 30 octombrie 2009 la 23:27 | #34

    @mifty: Trebuia sa aprinzi becul , sa vada ca a venit … curentul tongue.

  35. 30 octombrie 2009 la 23:27 | #35

    Copii, lămuriţi-mă şi pe mine: care cu cine? Cine cu care? Că-i o adevărată babilonie pe aici. Ia notaţi numărul la care daţi răspuns, că numai numele nu mai ajunge! Băi!

  36. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:28 | #36

    mi-am “reparat” caloriferul.cu inalt pofesionalism as zice.am gasit un capacel,am bagat surubelnita si am intors-o pe toate partile.asta pentru ca centrala era deschisa,la botonu al` mare umblasem,da caloriferu tot rece era.faza e ca a inceput sa picure nush ce naiba,da nici ca-l strig pe taicamiunail biting

  37. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:28 | #37

    @mifty
    Si cat i-ai dat lui Matei sa taca?

  38. 30 octombrie 2009 la 23:28 | #38

    @Ciprian: fetelor, explicaţi-i voi lu’ căpitanu’ de poiată cine e roşu, lunar, şi apare prima oară pe la 12-14 ani… sau cam aşa ceva… laughing))

  39. 30 octombrie 2009 la 23:28 | #39

    @slvc
    ia zi ce nu ai inteles.
    cu rabdare, iti egzplic.

  40. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:29 | #40

    si ma batea gandu sa ma uit peste comentarii..da intortocheate rau is frate!

  41. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:29 | #41

    @yoyo
    Da’ ce nevoie mai ai de calorifer, nu-ti ajunge rotisorul?

  42. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:29 | #42

    @mifty: macul?

  43. yeonsaeng
    30 octombrie 2009 la 23:30 | #43

    @Florian: laughing de la ala ma incing

  44. 30 octombrie 2009 la 23:30 | #44

    @mifty: Hai în cor, fetelor: CICLUUUUL! Păi, ce făcurăţi, mă lăsarăţi numa’ pe mine?! sad

  45. 30 octombrie 2009 la 23:31 | #45

    @mifty: cicloanele.. astea sunt repetitive. cicloanele, cometele…

  46. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:31 | #46

    @slvc
    Toti cu toate, ce mama dracului. O facem lata in seara asta.

  47. 30 octombrie 2009 la 23:31 | #47

    @Ciprian: N-am înţeles 131! Nah!

  48. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:32 | #48

    @yoyo
    Pai vezi? Da-l incolo de calorifer.

  49. 30 octombrie 2009 la 23:32 | #49

    Ciclul primar sau gimnazial?

  50. 30 octombrie 2009 la 23:33 | #50

    @Florian: Păi, io-s deja lată! C-aşa am venit de la serviciu…

  51. 30 octombrie 2009 la 23:33 | #51

    @slvc
    Caca.

  52. 30 octombrie 2009 la 23:35 | #52

    @florian
    Eu am doar o doza de bere, prin apropiere.

  53. 30 octombrie 2009 la 23:35 | #53

    @Ciprian: Catamenial! Şi să vezi ce te iau io de urechi! De unde ai învăţat să vorbeşti aşa de urât? De la pdm? Ei, lasă, că-l iau şi pe el… Eeeei! sad

  54. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:36 | #54

    @Ciprian
    Atunci tu stai pe margine si ne arbitrezi.

  55. 30 octombrie 2009 la 23:37 | #55

    @slvc: Daca insisti. Caca chiar nu este un cuvant urat. Doar miroase urat.

  56. 30 octombrie 2009 la 23:37 | #56

    @yeonsaeng: serios vorbind, ar fi trebuit să laşi să picure un timp, că picura apă chioară… cel mai bine într-o găleată… una goală, de preferinţă.
    până simţi că începe să se încălzească caloriferul, apoi închizi cu şurubelniţa la loc.
    deşi, dacă e vorba de încălzire prin reţeaua de termoficare, ai mari şanse să aştepţi mult şi bine să se încălzească caloriferul ăla…!!!
    până la urmă. n-ai stricat nimic, deci spune-i lu’ tata, să ştie că s-a umblat, să nu-şi spargă creierii aiurea!!!…

  57. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:38 | #57

    @slvc
    Ce-i catamenialul ala, il injurasi pe Ciprian?

  58. 30 octombrie 2009 la 23:40 | #58

    @Florian: rolling on the floor
    Te-am răzbunat! Ce, el nu te-o luat cu browser-u’?!!

  59. 30 octombrie 2009 la 23:41 | #59

    @Florian: Eu deja refuz sa mai am neintelegeri privind termenii folositi de selevecea. laughing

  60. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:42 | #60

    @all
    Nu-i nimeni zdravan la cap pe aici, dar eu sunt cel mai dus. S-a facut aproape miezul noptii si nu am bagat la jgheab masa de seara. Ma duc sa o rezolv, ca-mi chioraie matele. Daca nu mai vin sau nu va mai gasesc, noapte buna tuturor.

  61. 30 octombrie 2009 la 23:43 | #61

    @Ciprian: Catamenial = legat de ciclu! Nah!

  62. Florian
    30 octombrie 2009 la 23:43 | #62

    @slvc
    rolling on the floor

    @Ciprian
    Doctorii scriu cum gandesc si gandesc cum scriu, nu intelegi nimic.

    Gata, acum chiar ca plec. Bye bye.

  63. 30 octombrie 2009 la 23:44 | #63

    @Florian: E-te, că dacă mai săreai şi tu o masă, făceai măcar sport! rolling on the floor

  64. 30 octombrie 2009 la 23:45 | #64

    @Florian: Hai, măi, că am fost cât se poate de clară!

  65. 30 octombrie 2009 la 23:45 | #65

    @slvc: Te-am intrebat eu ceva? laughing Asta a fost un raspuns pentru care nu am avut intrebari… ca tot iti placea exprimarea.

  66. 30 octombrie 2009 la 23:49 | #66

    @slvc: eu credeam că e ceva legat de catamarane, chestii… big grin

  67. 31 octombrie 2009 la 00:11 | #67

    Noapte buna. Vad ca am ramas singur pe aici.

  68. 31 octombrie 2009 la 00:13 | #68

    @Ciprian: Noapte bună, Căpitane! happy

  69. 31 octombrie 2009 la 00:16 | #69

    @Ciprian: n-ai rămas, dar lapul meu s-a decis brusc să meargă în apropiere de blocare!!!…

  70. 31 octombrie 2009 la 11:48 | #70

    măi să fie… e ceasu’ 12, e sâmbătă… cotcodaci, scularea!!!! big grin

  71. 31 octombrie 2009 la 12:00 | #71

    Acum e 12. Neatza.

  72. 31 octombrie 2009 la 12:32 | #72

    @YO-YO
    Nu-ti mai scriu niciun comment in cuibusor. Ai schimbat datele ce erau necesare sa le trec acolo pentru a posta un comment. sad Open ID, cont de google.. e multe si nu le am.

  73. slvc
    31 octombrie 2009 la 12:36 | #73

    @Ciprian: Aşa, oţărăşte-te la ea, că abia făcu ochişori şi sari cu ciocu’!…

  74. slvc
    31 octombrie 2009 la 12:38 | #74

    Măi, io deschid altă sală, că-mi umplurăţi iboxul! Culmea e că-mi intră şi mesajele mele în el!

  75. 31 octombrie 2009 la 12:46 | #75

    se trezi? eu d’un sa stiu.

  76. yeonsaeng
    31 octombrie 2009 la 12:47 | #76

    @fifty
    eeei galeata.a pus canita si acu e bine..happy

    @cip
    a?ce open id??

    @slvc
    laughing dragoste,fata,ce stii tu..

  77. 31 octombrie 2009 la 12:50 | #77

    @yo
    pai asta ma intreb si eu, ce e ala open id de tot mi-l ceri.

  78. 31 octombrie 2009 la 12:50 | #78

    cere si tu luna de pe cer, fi rezonabila.

  79. yeonsaeng
    31 octombrie 2009 la 12:54 | #79

    @cip
    laughing