Acasă > Bârfe > Atentatorul cu cerneală

Atentatorul cu cerneală

Julius Constantinescu

Mutarea în Dristor. Noii mei vecini mă întâmpină cu căldură. Sunt victima unui atentat cu cerneală. O discuţie cu proprietarul.

Acum patru ani, m-am mutat în cartierul Dristor. Găsisem un apartament aranjat, chiria era destul de mică, iar proprietarul era un tip ok. Singurul lucru care nu-mi plăcea la apartamentul ăsta era că nu-i găseam defectul – eram convins că are cel puţin unul, experienţa m-a învăţat că trebuia să aibă unul.

Toată ziua, m-am învârtit prin casă căutându-l. Am verificat de zece ori instalaţiile sanitare, am demontat un panou de la baie şi am pipăit ţevile, am dat dulapurile la o parte, am căutat crăpături în perete, am verificat dacă ferestrele se închid cum trebuie, am întors casa pe dos şi tot n-am găsit nimic. “E clar, cade la primul cutremur şi mor ca un şobolan”, mi-am zis. După ce am stabilit că m-am mutat într-un sicriu, m-am liniştit
Citeşte mai departe

  1. M3bis
    1 decembrie 2009 la 20:26 | #1

    Next. Next page, adicălea, bon soir….

  2. Laura
    1 decembrie 2009 la 20:32 | #2

    Maeste, ai petrecut azi, ha? Defilare, cantece… figuri happy

  3. Florian
    1 decembrie 2009 la 20:46 | #3

    Buna seara, daca mai sunteti careva pe aici.
    @Ciprian, tare faza cu dushul. Daca mai ai, mai baga.

  4. Florian
    1 decembrie 2009 la 20:52 | #4

    Vad ca vorbesc singur, ca televizorul. Ma duc sa ma plimb putin pe teritoriul Tiranului si ma intorc putin mai tarziu.

  5. Laura
    1 decembrie 2009 la 20:56 | #5

    Alo, pro 7 aici, acolo pro tv big grin?

  6. Laura
    1 decembrie 2009 la 20:57 | #6

    @Florian
    nu era cipi, era Mifty… ufff unde-ti umbara iara copitutele thinking

  7. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:04 | #7

    @Laura
    e prozibăn… nu pro7

  8. 1 decembrie 2009 la 21:12 | #8

    bonsoir. que haces?

  9. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:14 | #9

    @Ciprian
    Bre, de unde stii ca il cheama si Ovidiu?

  10. 1 decembrie 2009 la 21:17 | #10

    Sarbatoriren rumenisen dia?

  11. 1 decembrie 2009 la 21:17 | #11

    Asa scrie pe feisbuc. laughing m-ai controlat pe wikipedia hee hee

  12. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:18 | #12

    @Ciprian
    dap. Sa vezi ce ne-o luam de la tiran…….

  13. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:19 | #13

    Îl punem primar în Dristor????

  14. 1 decembrie 2009 la 21:21 | #14

    il punem, cum sa nu laughing
    ii facem pagina personala laughing

  15. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:23 | #15

    Cipi, M3bis, pe care-l chaeama si Ovidiu?
    Voi ati pricepu faza cu premuil si cu martea si cu miercurea big grin, ca io una nu thinking

  16. 1 decembrie 2009 la 21:24 | #16

    trece-i si 15 august zi de nastere… e nascut in 73.. are o sora.. pe care o tot imprumuta lui arsulici laughing a fost in probe la plai cu boi si plateam chiar si gratarele lui dinescu laughing

  17. 1 decembrie 2009 la 21:26 | #17

    @laura
    Adicaazitrebuiasaanunteunnouconcursdarsaanulatsireiamainevorbaunuiaprobab
    ilaramasfaracartiniciceidelauniversnusuntdegasitpeintaidecembriesireferit
    orlacealaltaintrebaretotdespreelestevorbamultumitasemndeintrebare

  18. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:26 | #18
  19. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:28 | #19

    OK, am pricepul mesajul. Fug in pivnita sa aduc o stica de cognac happy
    Care mai vrea, ca azi sarbatorim!

  20. 1 decembrie 2009 la 21:30 | #20

    M33 poti sa faci o legatura de la numele lui din text catre o pagina personala?
    in care scrii ca il are angajat pe dan voiculescu si celalte info de mai sus? big grin

  21. 1 decembrie 2009 la 21:31 | #21

    azi vreau sa beu. sa uit ca e ziua tarii asteia..
    azi beau pana ma fac pulbere… auzi? pulbere am zis.

  22. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:31 | #22

    Aoleo, dar urat mai arata Dristor in poza asta … oara cum va arata Vacaresti, plini de vaci si boi big grin

  23. M3bis
    1 decembrie 2009 la 21:31 | #23

    @Ciprian
    Scrie tu pagina personala si arunca link-ul pe mess, ca se rezolva….

  24. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:32 | #24

    Gata Craciunel, ui hangita scoate al mai mare pahar de cognac! Hai noroc!

  25. Florian
    1 decembrie 2009 la 21:33 | #25

    @Laura
    Ai dreptate, strigoito, nu stiu cum am putut sa confund un peste cu un Craciunel. Si inca n-am baut nimic, sa vezi ce o iau razna dupa ce deschizi barul.

  26. Florian
    1 decembrie 2009 la 21:37 | #26

    @Laura
    Daca aude Tiranul ce ai zis de cartierul lui, vai de oscioarele tale.

  27. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:43 | #27

    Tu ce bei, magarusule?
    Uuu… ce frica mi-e…uuuu mai iauo gurita de cognac sa uit….

  28. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:45 | #28

    Ati fost careva la defilari, cantari si altele, ca io am fost la munca… sa castig banii sa-i pot prapadi in Romanica big grin

    e ca o lipitoare de sugace Romanica asta…

  29. Florian
    1 decembrie 2009 la 21:46 | #29

    @Laura
    Egoisto, bei de una singura? Mie nu-mi dai o gurita?

  30. sebra
    1 decembrie 2009 la 21:46 | #30

    Seara bună!

  31. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:54 | #31

    Buna, sebruto! No, cum ai sarbatorit? Sau trebe sa dam o raita pe la tine?

  32. sebra
    1 decembrie 2009 la 21:54 | #32

    Se pare că nu mai e nimeni pe aici…

  33. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:56 | #33

    O gurita de cognac pentru magarus kiss
    E buna?

    Cipi, tu mai ai domne? Sau esti deja praf thinking

  34. Laura
    1 decembrie 2009 la 21:57 | #34

    @sebra
    Vorba lui M3bis suntem mai rusinosi happy

  35. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:01 | #35

    @Laura
    Miam miam miam, mai ai una in plus?

  36. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:03 | #36

    Gata, magarusule, ca apoi devii un nesatul si nu mai scap de tine winking

  37. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:03 | #37

    Seara bună, zebruţo. Eu mă tot fâţâi ba aici, ba la Tiranul, că am rămas în urmă cu aroganţele. Inţeleg că e şi un concurs, dar nici n-am apucat să văd despre ce este vorba.
    Ceilalţi, în afară de hangiţa şefă, cine ştie pe unde bântuie.

  38. 1 decembrie 2009 la 22:05 | #38

    baaaaa, care e nascut in decembrie, hai sus hai sus paharuuuu.. ihuuuu

  39. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:05 | #39

    Ia auzi la radoi tema serii: diferenta dintre ignoranta si isterie?

  40. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:07 | #40

    Cipilica, io nu-s in decembrie, dar tot as vrea sa sus paharuuu… se poate?

  41. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:07 | #41

    @Ciprian
    Mai, dar tu nu te-ai mai nascut o data acum vreo doua luni? Zi ca ai chef de betiveala, n-o mai da dupa cires.

  42. 1 decembrie 2009 la 22:08 | #42

    laurico toarna ca in seara asta ma fac praf… baaa! praf am zis.
    Suparaaaat,suparat sunt Doamne numai,suparaaaat … Mult necaaaz este in juuu,multa minciunaaaa… toarna cognacull… sa bea baiatuu laughing

  43. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:08 | #43

    @Laura
    Da Radoi asta cine naiba mai e?

  44. 1 decembrie 2009 la 22:09 | #44

    azi toti suntem nascuti … baaa.. toti am zis laughing

  45. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:13 | #45

    @Florian
    radio, nu radoi, de la coniacul asta, mi se trage big grin

  46. 1 decembrie 2009 la 22:16 | #46

    radoi era un primar din pascani.. ba nu ratoi… da-l in ma’sa.. peste 20 de ani a fost primar…. sa bem pt varul Tiranului din Pascani… bine ii facea ca-l trezea duminicile dimineata… .eeheeee

  47. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:16 | #47

    Torn Cipi, torn! Dar asa-i: multa minciuna, ipocrizie, lacomie… majoritatea fug numai dupa bani. Si cand ii au vor si mai multi. azi asa m-o dezgustat o chestie la lucru… uffff Si iubirea, ea ramane in urma! Ar trebui sa se iubeasca oamenii mai mult! Hai noroc!

  48. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:20 | #48

    Dar ce aveti oameni buni de v-a lovit deprimarea taman azi? Eu ma gandeam sa bem de bucurie dar, vorba aia, n-ai cu cine, mai, n-ai cu cine.
    Iar bucuria e ca a mai trecut o zi si au mai ramas numai cateva, pana scapam de dementul asta care a innebunit o tara intreaga.

  49. 1 decembrie 2009 la 22:25 | #49

    florianeee, de bucurie bem, dar de tristete ne imbatam.. ne imbatam, am zis. tongue

  50. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:25 | #50

    Cum, magarusule, eu sunt azi chiar foarte fericita… am avut doar un moment de dezgust, dar in rest sunt asa fe fericita… uite chiar iti dau un kiss si si lui Cipi ii dau unul kiss

  51. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:28 | #51

    @Ciprian
    De ce subliniezi “ne imbatam” si scoti la mine ditamai limboiul? Te-ai vorbit cu strigoita sa va imbatati in doi?

  52. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:29 | #52

    Na, ca am aterizat pe pagina noua. Sa fie intr-un ceas cu cuc!

  53. 1 decembrie 2009 la 22:29 | #53

    blushing

  54. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:30 | #54

    @Laura
    Te-a dezagustat Radoi? laughing

  55. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:31 | #55

    *dezgustat (fiti-ar Editarea de ras, tetris).

  56. 1 decembrie 2009 la 22:31 | #56

    Hai sa dam mana cu mana
    Toti betivii din comuna
    Sa-nvartim hora betiei
    Pe taraba Romaniei.

    Cate un pic pic pic
    Pana nu o mai ramanea nimic..

  57. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:32 | #57

    @Ciprian
    Te-am prins, vrajitorule, vad ca te-ai inrosit. Sau de la bautura ti se trage?

  58. 1 decembrie 2009 la 22:32 | #58

    Hai Laurica in ora ca eu am trasat tempoul… ihaaa

    Maestre Florian, hai intre noi..
    De la bautura rege, iertare.. e frig in Barlad si nici caldura nu dau astia

  59. M3bis
    1 decembrie 2009 la 22:35 | #59

    @Florian
    Bre, vrei să pun de-un poll? Toată lumea are editare, numai tu nu. Cheamă ochelaristul ăla de la 2 să-ţi rezolve comp-ul… că e de la tine….

  60. Florian
    1 decembrie 2009 la 22:39 | #60

    Fete si baieti, azi tre’ sa trag obloanele mai devreme, fir-ar sa fie. Petrecere frumoasa in continuare, beti si pentru mine cate trei pahare fiecare. Hai noroc!

  61. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:39 | #61

    Un picior in fata, unul inapoi ui am si inceput sa joc hora happy Lasa-l naibii de boton magarusule, ca nici eu n-am!
    Hai intra-n hora!

  62. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:40 | #62

    Ce vă pasă? Staţi şi chefuiţi si alţii muncesc crying

  63. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:40 | #63

    Maestre, tu ce bei, azi de ziua noastra?

  64. 1 decembrie 2009 la 22:41 | #64

    Noapte buna, Floriane.

  65. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:41 | #65

    Cine munceste sebruto? Ia zi, sa-i servim cu ceva bun!

  66. 1 decembrie 2009 la 22:41 | #66

    @Lawra
    Maestrul nu bea, ca el conduce hora .. laughing

  67. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:43 | #67

    Magarusule, noapte buna si ai grija de ceasul ala cu cuc happy

  68. 1 decembrie 2009 la 22:43 | #68

    Ce muncesti Sebruto.. da incoa ca te ajutam noi… corectezi lucrarile nepricopsitilor?laughing (eu retinusem ca esti profesoara.. da nush de ce )

  69. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:43 | #69

    @Laura
    Io muncesc.Dau la coasă straight face

  70. M3bis
    1 decembrie 2009 la 22:44 | #70

    @Laura
    Ce beau? Băutura tradiţională. Wisky
    P.S. Pagină nouă. Că o deschis uşa la ghenă, Julică….

  71. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:44 | #71

    @Ciprian
    Nu-s profesoara mai! laughing

  72. 1 decembrie 2009 la 22:45 | #72

    big grin Atunci sa-ti doresc sa fii?laughing
    Sry, eu chiar asa am retinut.

  73. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:46 | #73

    Dar si io credeam ca sebruta e ceva profa… de chimie big grin

  74. 1 decembrie 2009 la 22:49 | #74

    Vezi dna profesoara… ne-ai bagat in gheata complect.. . in ceata complet ..
    Eu te vedeam profa de romana. laughing

  75. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:50 | #75

    Nu vreau să fiu profesoara …Doamne fereşte laughing

    Laura,
    De unde până unde?? laughing

  76. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:52 | #76

    @Ciprian
    De română?? Ce-aveţi măi?? laughing

  77. Laura
    1 decembrie 2009 la 22:56 | #77

    Din aceleasi surse ca si Cipi, numa’ ca alt profil big grin
    nu esti profa? Hai, mai!

  78. 1 decembrie 2009 la 22:57 | #78

    Pun pariu ca daca intrebi pe fiecare in parte toti stiu ca esti profa. laughing

  79. sebra
    1 decembrie 2009 la 22:58 | #79

    Care-i sursa aia? big grin

  80. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:01 | #80

    Io nu mai stiu sursa, dar credeam ca esti profa, sac!

  81. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:02 | #81

    Cipi, suntem praf sau mai putam bea thinking hac, hac!

  82. 1 decembrie 2009 la 23:03 | #82

    Stii si tu ca nu suntem sifonari. Ni s-a spus, a tacut si noi am uitat. Hai recunoaste ca esti profa laughing

  83. 1 decembrie 2009 la 23:04 | #83

    Ce praf tu.. eu o duc in ritmul asta pana dimineata… Ia mai da o suta.. o suta mica si apoi o suta mare. Hai noroace.

  84. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:08 | #84

    Hai noroace! si ui asa am papadit azi banii: i-am aruncat pe un belet de avion spre Romanica big grin, ce ma asteapta pe acolo? Poate un nou presedinte hihihihi

  85. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:10 | #85

    Sebruta nu vrea sa recunoasca ca-i profa, desi in asta nu-i nimic rau… nu prea castiga mult, dar in rest e poate chiar fain sa fii profa: te poti da destept in fata tuturor din clasa laughing

  86. 1 decembrie 2009 la 23:12 | #86

    laughing chiar si in sindicat… ca noi oricum suntem coltu vesel si o stresam

    Pai de ce vii in tara si pana cand stai? Vii la vot?

  87. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:14 | #87

    Hopa…io mă dau deşteaptă în faţa voastră? sad

  88. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:15 | #88

    Şi mutaţi-vă dincolo că iar se-ncarcă greu aici

  89. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:17 | #89

    Neee, nu vin sa votez big grin, vin in concediu trei saptamani. Familia, prietenii, strazile alea, aerul, cerul, no chestii din astea. Nu m-am mai certat de mult cu maica-mea. Probabil deja a treia zi o sa sara penele laughing

  90. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:18 | #90

    Unde dincolo sebruto?

  91. 1 decembrie 2009 la 23:19 | #91

    Nu tuuuu.
    Ai inteleg gresit.
    Mai citeste o data.
    Scuze, daca am scris aiurea si s-a inteles gresit. Nu a fost niciun repros.Duamni fereste. Tinem la tine ca la ochii din cap. big grin

    Unde dincolo?

  92. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:20 | #92

    Sebruto, tu nu te dai desteapta in fata noastra: tu esti happy
    Si-apoi ce-i chair asa rau sa fii profa thinking

  93. 1 decembrie 2009 la 23:21 | #93

    Pai vino. Eu te astept in prag sa te trec pragul.

  94. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:21 | #94

    Cipi, stai c-am descoperit in “Ghena pentru doi” hihihi… incepem sa fim praf laughing

  95. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:23 | #95

    În camera cealaltă.

    @Laura
    Nu-i nimic rău,numai că eu nu sunt profesoară, atâta tot laughing
    Sursa voastră de informare nu e de încredere laughing

  96. 1 decembrie 2009 la 23:27 | #96

    Sincer nu ne-a anuntat in mod expres ca Dna Profesoara Sebra este chiar profesoara.
    Era o vorba scapata intr-o discutie.

  97. 2 decembrie 2009 la 18:13 | #97

    de fapt, este profă.
    de oenologie!!! tongue