Acasă > Bârfe > Ghenă pentru doi

Ghenă pentru doi

Julius Constantinescu

(continuare din numerele trecute; vezi Atentatorul cu cerneală si Jurnal de front)

În timp, vecinul de deasupra mi-a câştigat respectul, îi admir sincer tenacitatea şi inventivitatea care l-ar îmbolnăvi de invidie până şi pe motanul Sylvester. Câteva zile la rând, am găsit uşa la ghenă deschisă şi capacul ridicat. L-am bănuit din capul locului, dar am fost sigur că e mâna lui când am văzut că nu apare nici un afiş prin care locatarii să fie preveniţi că lăsarea uşii la ghenă deschisă se pedepseşte conform legii. Dacă nu a reuşit fonic, urma să mă asasineze olfactiv.

Pentru a mă îneca în mirosul pestilenţial al gunoiului, s-a sacrificat el însuşi… Citeşte continuarea

  1. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:09 | #1

    Ia mutaţi-vă dincoace.

  2. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:23 | #2

    Cipi, ai grija sa nu ma scapi! Ca m-am ingasat doo kile big grin

  3. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:25 | #3

    Acum serios, chiar nu esti profa?

  4. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:26 | #4

    @Laura
    Nu laughing Ce tot explic eu aicea de vreo oră???

  5. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:30 | #5

    @Ciprian,
    Discuţii? Despre mine? Hai ca devine interesant deja…pentru că eu nu eram pe acolo .La discuţie big grin

  6. Laura
    1 decembrie 2009 la 23:35 | #6

    Deci, io trebe sa ma retrag, ca-mi pica ochii-n gura de somnic. Noapte buna, tuturor! Adica Sebruta (habar nu mai am de unde am dedus io ca ai fi profa, poate de pe blogul tau) si Craciunel (ce nostim e el cu caciulita aia happy )

  7. sebra
    1 decembrie 2009 la 23:38 | #7

    @Laura
    Noapte bună!

  8. 2 decembrie 2009 la 00:38 | #8

    Sebra… dna profesoara tongue… Nu erau discutiile mele despre tine sau ale noastre despre tine. Eu am inteles asta din discutiile tale cu cineva. Discutii obisnuite, cum le purtam pe aici in fiecare seara.
    Noapte buna Laura.

  9. 2 decembrie 2009 la 00:44 | #9

    Uite asa raman eu ca boul sa vb singur in fiecare seara. Muuu laughing. sa ma fac inteles.
    Nu mai calc pe aici.

  10. M3bis
    2 decembrie 2009 la 00:58 | #10

    Cipicao, nu eşti singurul… că şi eu mă cam uit ca la poarta nouă….

  11. sebra
    2 decembrie 2009 la 10:30 | #11

    Neaţa!

    @M3bis
    A ajuns şi vaca aia! Mersi!

  12. M3bis
    2 decembrie 2009 la 10:57 | #12

    @sebra
    Păi ţi-am mai trimis una azi. Neaţa!

  13. sebra
    2 decembrie 2009 la 11:52 | #13

    @M3bis
    Clara treaba…aia umbă de nebună cine ştie pe unde laughing

  14. 2 decembrie 2009 la 18:14 | #14

    ce vaci, mah???
    bine că mi-am adus aminte, să-mi culeg dovlecii!!! big grin

  15. kekee
    2 decembrie 2009 la 20:02 | #15

    @mifty
    păi nu e cam tîrziu , că a trecut halăuinu’ ? happy

  16. kekee
    2 decembrie 2009 la 20:03 | #16

    apropo , Bună searaaaaa .

  17. Laura
    2 decembrie 2009 la 20:13 | #17

    Buna sa-ti fie inima! happy

  18. Laura
    2 decembrie 2009 la 20:15 | #18

    Cipicao si M3bis despre ce vacute vorbiti voi? Alea romanesti pe care le mulg politicienii pana le lasa cu ugerul gol pentru popor thinking

  19. 2 decembrie 2009 la 20:50 | #19

    @Laura
    alea de pe farmville, derlin’!!! big grin

    @kekee
    aş, la 2 zile am recolta 9 de dovleci… cost 40+15 aratul, primesc 121 pe recoltă, deci 66 benefiţ, 33 pe zi, x6 parcele, 198 zilnic.
    cel mai bun raport performanţă preţ!!! phbbbbt

    la celelalte ori tre’ să stau cu ochii căscaţi să nu se ofilească, că tre’ culese în 2-3 sau 4 ore, ori trec 3 zile!!! big grin

  20. Laura
    2 decembrie 2009 la 20:53 | #20

    Mifty, chiar o dat boala in romani cu farmvilul asta? E mai rau ca gripa porcina… bina ca io m-am vaccinat big grin

  21. kekee
    2 decembrie 2009 la 20:58 | #21

    io nu-s în pericol, am săpat într-o vară 10 hectare de morcovi .Dup-aia am terminat cu agricultura , FOREVER .
    stiţi ce inseamnă 10 hectare de morcovi ?
    Binecuvîntaţi-vă ignoranţa ! sick

  22. kekee
    2 decembrie 2009 la 21:00 | #22

    @mifty
    şi dacă bate grindina ?
    sau vin mistretii ? praying

  23. Laura
    2 decembrie 2009 la 21:07 | #23

    Si ce-ai facut cu ei? Cu morcovii.

  24. 2 decembrie 2009 la 21:08 | #24

    io ştiu ce înseamnă să culegi 10 hectare de sfeclă de zahăr!!!
    bine c-a venit revoluţia… e singurul lucru pe care nu-l regret!!

    @Laura: e un fel de răzbunare puerilă, dacă agricultura a ajuns pe butuci, măcar virtual să fim tari la asta…
    şi apropo: ce fel de agricultură avem, când pâinea cea mai ieftină e de import, şi se vinde la gramaj dublu faţă de cea produsă în ţară??? eh??

  25. 2 decembrie 2009 la 21:10 | #25

    @kekee
    păi nu prea există aşa ceva în farmville.
    în schimb se “rătăcesc” diverse arătări pe tarlaua mea… da’ nici una nu rămâne cu mine, ale naibii!!!

  26. Laura
    2 decembrie 2009 la 21:12 | #26

    Paine de import? In Romania?

  27. kekee
    2 decembrie 2009 la 21:15 | #27

    @Laura
    măi strigoiţă angry , ERAU DE SĂMÎNŢĂ : ))

    @mifty
    şi culmea , şi aia de import e făcută poate tot de români, numai că acolo. frustrated

  28. kekee
    2 decembrie 2009 la 21:17 | #28

    @mifty

    seamănă altceva, ceva de plastic ….care vibrează rolling on the floor

  29. 2 decembrie 2009 la 21:26 | #29

    @kekee
    naiba ştie.
    să fiu mai clar: pâine feliată tip toast, fabricată la dobrici, bulgaria, costă la noi în magazin 1 leu 60, şi are 700 de grame, iar pâinea “dobrogea”, tot tip toast, costă, în medie, dublu, şi are 450 de grame!!!!
    concluzia????

  30. Laura
    2 decembrie 2009 la 21:38 | #30

    Nasol, chiar nasol.

  31. silavaracald
    2 decembrie 2009 la 21:39 | #31

    Concluzia, mifty? Că suntem mai buni la informatică decât la agricultură! Păcat cu nu putem mânca ce cultivi tu acolo pe Farmville, ca precis că ni le-ai vinde la juma’ de preţ, ca între prieteni! big grin

  32. silavaracald
    2 decembrie 2009 la 21:40 | #32

    Buna seara, am uitat sa zic! happy

  33. kekee
    2 decembrie 2009 la 21:43 | #33

    @mifty
    că povestea cu biodieselu’ e o muie enormă , acu’ incepem să ne dăm seama.
    au tot lătrat că trebuie să nu mai fim dependenţi de hidrocarburi ( arabi ), şi să nu mai poluăm.
    e muie pe faţă !
    si de ce ?
    păi dacă am 10 ha de teren şi nu vreau să ma complic prea mult ce cultiv ?
    porumb, grîu sau …… rapiţă @ biodiesel.
    celelalte culturi implică mai mult de lucru.
    păi decî grîu că-l dau cu 2 lei , mai bine rapiţă că o dau cu 3.
    astfel la sfîrşitul anului , preţul grîului nu va mai fi 2 lei ci 2,5 ( că a scăzut oferta, e mai puţin , legea pieţei ), scumpire ce va fi suportată de bogat şi de sărac, că pîine mîncăm toţi.
    şi rapiţa dintre plante nu e aşa mare consumatoare de co2 .

  34. silavaracald
    2 decembrie 2009 la 21:52 | #34

    Ai de capul meu! Vorbeşti limbi străine pentru mine. Cu sau fără hidrocarburi, ne dai, bre, pâinea mai ieftin?!

  35. kekee
    2 decembrie 2009 la 21:56 | #35

    @silavaracald
    NU , şi începeţi să va obişnuiţi cu ideea că o să coste mai mult.
    strigoiţo , cît e kilu’ de pîine p-acolo pe la tine ?

  36. silavaracald
    2 decembrie 2009 la 21:58 | #36

    @kekee
    Nu-mi dărâma iluziile, kikiluţ! Ce-ţi pasă ţie! Te scoţi cu pastele tale…

  37. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:03 | #37

    @silavaracald

    şi pastele e plante ?
    e din grîu şi alea.
    în ultimii 2 ani s-a dublat preţul.

    pîinea e 3 euro kilu’ – aia care e bună , că este şi cu 1,50 , dar nu se-nghesuie lumea să-şi cumpere

  38. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:06 | #38

    nu că mă plîng ,
    dar mă enervez , pt. că există o grămadă de lume săracă pe lumea asta care nu are nici o vină, şi nu-i cinstit ce se întîmplă,

  39. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:10 | #39

    @silavaracald
    gata !
    cum spunea bunica : hai să vorbim NIMICĂ ( adică fleacuri, nimicuri )

    @mifty
    dar nişte pruni nu cultivi , sau nişte vie, să faci şi tu un pic de promouşăn, să ne dai şi nouă.
    un purcel, ceva cu şorici, ca acu’ te lăudai că eşti chiabur

  40. sebra
    2 decembrie 2009 la 22:26 | #40

    Bună seara!

    @kekee
    Porci am cumpărat eu la greu, să am de Crăciun laughing

  41. 2 decembrie 2009 la 22:28 | #41

    @kekee
    deci, chichiluţ, niet neighbours, nenică, şi nu mă pot extinde, că nu m-am tâmpit încă să cheltui bani reali pe un joc online!!! laughing
    ce, semăn cu lăptuca peace??? tongue
    şi cum nu pot schimba galbenii ăia pe fv currency, ca să cumpăr o extindere de tarla…

  42. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:31 | #42

    @mifty
    habar n/am de jocul ăsta , singurul care/l voi juca va fi starcraft 2

  43. 2 decembrie 2009 la 22:37 | #43

    deci n-ai jucat starcraft 1, eh??? laughing)

  44. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:39 | #44

    nuuuuuuu , cu care specie ??? dont tell anyone

    şi mă enervează că de 2 ani îl tot lansează.

  45. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:40 | #45

    @sebra
    ce dor mi-e de un toroş !!!

  46. 2 decembrie 2009 la 22:45 | #46

    @kekee
    ce-i aia???
    terran e banal, că terrani estem noi, protoşii sunt un fel de asgarzi bătăioşi, zerg sunt interesanţi, dar dacă faci o mică greşeală în devoltare, ţi-o furi instant!!!
    diablo 3 nu aştepţi?? tongue

  47. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:50 | #47

    nu ştiu , am auzit de diablo , dar habar n-am , ce-i pac-pac ,sau ce ?

    nu mă prea bag pe joace , CA MI/E FRICA , că mă prinde jocu’ şi o lună numa aia văd laughing

  48. kekee
    2 decembrie 2009 la 22:58 | #48

    @mifty

    am la servici , un coleg , 60 şi ceva de ani , pensionar , dar vine că se plictiseşte acasă,
    LE STIE TOATE !!! cum apare un joc tare , işi ia 2-3 luni de liber , şi joacă.
    e mortal.
    dacă joci cu el , te bate de te ascultă cu urechea cowboy

  49. sebra
    2 decembrie 2009 la 23:37 | #49

    @mifty
    cum bre, numa’ tâmpiţii dau bani pt jocuri online?straight face

  50. 3 decembrie 2009 la 16:31 | #50

    Cand revii M3bisule, deschide o sala noua. Aici e curent.

  51. M3bis
    3 decembrie 2009 la 16:41 | #51

    @Ciprian
    ok, mai pe seara un pic….

  52. silavaracald
    3 decembrie 2009 la 17:59 | #52

    Permiteţi-mi să inserez aici fragmentul ăsta, care nu-mi aparţine, dar pe care l-aţi găsi dacă aţi intra “umpic” în blogroll! Rog autorul să nu se supere pe mine, dar nu m-am putut stăpâni! happy
    “De vreo 5 ani îmi tot cresc măselele de minte şi nici că au de gând să se oprescă. Lună de lună, timp de 2-3 zile simt nevoia să mă magnetizez cumplit să uit de toate. Nu prea reuşesc mare lucru, fiindcă e greu de despărţit mandibula de maxilar. Ar fi o chestie să beau cu paiul, dar ar trebui să beau non-stop, dar nu mai am când să fiu mahmur şi care ar mai fi rostul. Pe azi am terminat lista de înjurături, la noapte inventez altele noi. Au! Şi este şi lună plină.. Auuuu!”

  53. kekee
    3 decembrie 2009 la 19:07 | #53

    @ cip
    ma ! tu esti pe stop si nu-ti dai seama ?
    lunar , 2-3 zile ?

  54. 3 decembrie 2009 la 20:33 | #54

    laughing 2-3 zile sunt pe Drink!

  55. 3 decembrie 2009 la 20:42 | #55

    @sebra
    sincer, mi se pare aiurea sa dai bani pe ceva virtual.
    oricând poţi rămâner şi fără bani, şi fără joc… am văzut destule cazuri…

    @kekee
    e o combinaţie de action cu rpg…
    primul diablo a apărut prin 1996, şi se juca la concurenţă cu quake şi red alert, abia apărute şi ele pe vremea aceea…
    mie-mi plăcea muzica… mă duceam să iau o oră de pc numai ca să ascult muzica, ăia aveau (minune!!!!) cd-urile originale, şi aveau şi trackurile audio… superbe.

    alt joc cu track audio bun de ascultat e cel de heroes 2… mai ales “sorceress theme” e nemaipomenit.
    ia ascultă: http://www.youtube.com/watch?v=JF4Eq9TwXOs

    şi dacă-ţi arde de nine inch nails, ia fă rost de cd-ul original de quake!!!
    tot sonorul e făcut de ei, se pare că şi zgomotele monştrilor sunt tot ei!!! laughing

  56. 3 decembrie 2009 la 20:45 | #56

    uite şi tema principală din diablo 1: http://www.youtube.com/watch?v=IvvXsreyo30

  57. sebra
    3 decembrie 2009 la 20:52 | #57

    @mifty
    Cât am jucat triburile,plăteam câte 5 euro pe lună pentru cont premium laughing şi hai bre că nu-s aşa tâmpită tongue

  58. 3 decembrie 2009 la 21:02 | #58

    @sebra
    … de banii ăia prefer să-mi iau piese tongue
    până la urmă (asta ca să nu mai zic “btw”winking, fiecare cum îi place… mie mi se pare că arunc banii aiurea dându-i pe “avantaje” la jocurile online care se proclamă “gratuite”.
    nu mai pomenesc de sentimentul neplăcut de cheater…

  1. Nici un trackbacks momentan.