Acasă > Bârfe > Turnul Babel pe valuri

Turnul Babel pe valuri

Ionuţ Şendroiu, medic de bord

italieni si africaniSunt medic pe o nava de foraj, al carei echipaj e format din 150 de oameni din 25 de ţari, de pe 5 continente. Limba oficiala la bord este engleza, stâlcita de limba materna a fiecaruia. Când spun limba oficiala la bord, ma refer la engleza marinareasca si engleza de câmp petrolier, vorbita de tipii de la foraj. Atunci când isi dau cu ciocanul peste degete, toţi vin la mine vorbind si gesticulând in pasareasca lui. Doar câţiva stiu cum se spune la diaree in engleza. Experienţa mi-a aratat ca, in astfel de situaţii, cea mai eficienta strategie pentru un diagnostic corect este sa lasi pacientul sa se exprime in limba lui si in stilul naţiei din care face parte, decât sa il constrângi sa se chinuie intr-o limba din care nu cunoaşte decât cuvinte gen şurub, valva, babord si tribord.

Sa luam, de exemplu, o banala durere de cap. Pentru asa deranj, nu se prezinta decât naţiile latine. Citiţi mai departe….

  1. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:05 | #1

    @Laura
    aşa-s aricii , pudici , şi cînd le vine vremea hibernează.
    avatarul nu-i cazual.
    am lucrat ca gradinar 3 ani ,culmea e că mi-a rămas ca hobby, dacă era salariul mai bun , aşa ramîneam, şi acum mă trece nostalgia după zilele alea .

  2. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:07 | #2

    @kekee
    Sa traim frumos amandoi? Mai, tu incepi sa ma bagi la idei!

  3. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:07 | #3

    @Laura
    aaaaa , deci n/ai scapare , tot in romania te intorci , mai devreme sau mai tirziu

  4. 8 decembrie 2009 la 00:08 | #4

    @Laura
    Taranca de lux zici?laughing Ai mari sanse.
    Ma uitam zilele astea pe Rai Uno la telejurnal si era un reportaj despre ciubote/galosi. Cica revin la moda. Si noul design era cu tot felul de imprimeuri laughing. Se termina jurnalul si pe final, odata cu genericul, arata o defilare de manechinuite cu niste sacose de rafie LV. laughing cu imprimeuri. normal.

  5. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:09 | #5

    @Florian
    magarusule , ii fi tu simpatic , dar nici chiar asa , io/s straight , vorbeam de bisniss in agricultura , stii ce facea lamborghini la inceput ? si chiar si acum .

  6. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:09 | #6

    @Ciprian
    Pai ciubotele alea de care zici sunt deja la moda, e plin Bucurestiul de gagici incaltate ca la inundatie.

  7. Laura
    8 decembrie 2009 la 00:10 | #7

    Dragilor cotcodaci, pe mine ma cam paleste somnicul si trebe sa fac nani, ca maine nu pot da randament big grin

    Kikilutz, dar ariciul ala de pe blogul tau e mortal happy

    Deci draga magarusule, draga ariciule, draga pestisorule, draga Craciunel si restul nevazut(ordine aleatorie) strigoita va zice noapte buna si nu umblati prin cavouri happy

  8. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:10 | #8

    @Florian
    apropo stii istoria lamborghini ?

  9. 8 decembrie 2009 la 00:12 | #9

    @Laura
    Da. Cred ca numele l-a descris foarte bine. Este fostul prim-ministru si actualul interimar pe acelasi post.

  10. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:12 | #10

    nb strigoito !

  11. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:13 | #11

    @kekee
    Habar n-am ce facea si ce face si acum Lamborghini, probabil ca tractoare si masini agricole. Si zi asa, eu vin cu 100 de hectare, iar tu cu un amarat de tractor, ai?

  12. 8 decembrie 2009 la 00:13 | #12

    Noapte buna, stihie.

  13. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:14 | #13

    @Laura
    Noapte buna strigoito. Somn usor, vise placute, puricii sa te sarute big grin

  14. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:15 | #14

    @Ciprian
    moda p-aci e …… CIUZMELE DE GUMA , cu flori ,cu iepurasi , cu tot ce vrei
    asta-i moda – nici nu vreau sa ma gindesc ce se intimpla cind se descalta .
    DA ASTA-I MODA !!!

  15. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:17 | #15

    @kekee
    De unde dracului sa stiu istoria firmei Lamborghini? Ce, crezi ca sunt vreun magnat in industria auto? Eu nici macar o amarata de Dacia nu am.

  16. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:18 | #16

    @kekee
    Nu sunt numai de guma, sunt si de piele, altele dintr-un fel de pasla, dar toate au aceeasi forma, de incaltari de inundatie sau de santier.

  17. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:21 | #17

    @Florian
    lamborghini , la inceput era un mare producator de tractoare , si intro zi cu banii in batista s-a dus la FERRRARI , sa-i faca o masina , si avea citeva idei , sa-i personalizeze Ferrari masina , baietii de la ferarii i-ai spus ca prea multe pretentii are , SA-SI FACA EL d-aia , si a facut-o .
    Ideea e ca lamborghini , pe linga masinile care le face , de cind s-a enervat si si-a facut el masina lui , face si tractoare , CU ROTI DE 2 METRI DIAMETRU . bestii de tractoare , trimise in general in SUA , ca pe o batista de pamint de un hectar nu renteaza.

  18. 8 decembrie 2009 la 00:22 | #18

    @kekee Pai la alea ma refeream si eu. La mine la bunici le mai ziceam si ciubote si galosi.
    Mai exista si gumari laughing dar aia sunt un fel de cizme de guma taiate sa arate ca un pantof. Nu si le taie taranii, ci asa ii cumpara laughing.

  19. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:22 | #19

    lamborghini – se fac la Sant Agata
    ferrari -la Modena
    intre ele-s vreo 60 de km
    io-s in mijloc .

  20. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:25 | #20

    nu ma fratilor , aici cizmele-s de guma , guma -guma , cu desene , culori , da-i cauciuc de ala ca nu respira picioru’ ,
    fereasca domnu sa se descalte maimuta !!!!

  21. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:27 | #21

    @Florian
    ma gindeam io ca , string toti banii si imi iau un lamborghini , dar nu masina , ca cu aia nu rezolv nimic , imi iau un tractor de ala cit casa ,
    CUM AR FI VORBIT TOTI DIN SAT , SI-O LUAT ALA A TIBI PIHULUI LAMBORGHINI !

  22. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:29 | #22

    @kekee
    Cand aud de modena ma gandesc la aceto balsamico, nu la Lamborghini. Ti-am zis, eu n-am nici Dacia, ce treaba am eu cu ditamai Lamborghini.

  23. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:29 | #23

    *cu ditamai Ferrari.

  24. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:31 | #24

    @kekee
    Daca maimuta are ciubote de cauciuc, iti tragi si tu niste cizme de inundatie, macar sa iasa treaba ca lumea cand va descaltati.

  25. 8 decembrie 2009 la 00:32 | #25

    @Laura
    da, de-aia râdeau de el…
    melcii fără casă se numesc limacşi… din câte-am priceput, italienii şi francezii au boală cu ei… cum dau peste ei, cum… ajung mâncare!!! hee hee

    ia zi, kikilutz, nu ştii nici o reţetă italiană cu melci?? big grin

  26. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:33 | #26

    @Florian
    sint frumoase , cine zice ca nu , e mincinos, dar nu-s comode ,prefer mercedes sau bmw

  27. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:38 | #27

    @mifty
    se maninca si melci , dar o specie anume , se maninca mai fracvent melci marini , din aia care-i aflam si noi la marea neagra , cochilii mici , aia se maninca aici ca semintele, iti aduce chelneru un bol cu de aia si tu cu scobitoarea tooooot scoti pe ei , si maninci , n-ai spor , ca-s ca si semintele, bei vin alb , povestesti si scobărceşti după ei .

  28. sebra
    8 decembrie 2009 la 00:42 | #28

    Voi nu dormiţi ?

  29. 8 decembrie 2009 la 00:43 | #29
  30. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:43 | #30

    @mifty
    Italienii nu le au cu melcii, asta e specialitate frantuzeasca. Exista niste platouri ceramice cu scobituri rotunde pe margine, de jur imprejur, in care se pun melcii. Peste carnea melcului se adauga, pana se umple cochilia, diverse umpluturi, fiecare melc cu altfel de umplutura, si se baga la cuptor. Cand e gata iti aduce platoul fierbinte la masa, impreuna cu niste tacamuri speciale, din doua piese. Cu una care tii melcul (un fel de cleste), iar cu cealalta scoti tot ce este in cochilie si mananci. Mie imi plac, mai ales melcii umpluti cu verdeturi.

  31. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:45 | #31

    @mifty
    au mincat italienii si pisici, o anumita populatie din italia e chemata si acum “magna gatti ”
    iar vorbesc singur

  32. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:45 | #32

    @sebra
    Ce sa dormim zebruto, nu vezi ca suntem la masa? Ia si tu cativa melci si un pahar de vin alb.

  33. 8 decembrie 2009 la 00:45 | #33

    @sebra
    vrei să te visăm??? big grin
    de fapt… cam ai dreptate, în romanica e trecut de 12… noapte bună, copii!! big grin

  34. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:46 | #34

    @Florian
    en francais ESCARGOTS

  35. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:47 | #35

    @mifty
    De ce mama dracului s-ar epila cineva acolo? A innebunit lupul, vorba reclamei.

  36. sebra
    8 decembrie 2009 la 00:50 | #36

    @mifty
    De ce să vreau să mă visaţi pe mine? :O
    ..întrebai şi eu aşa…

  37. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:50 | #37

    @kekee
    Stiu coane, ca tot liceul si primii doi ani de facultate am invatat franceza. Si chiar mi-a placut, am invatat si in particular, de unul singur (“Cours de langue et civilisation francaise”, scris de unul Mauger si nu mai stiu cum).

  38. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:51 | #38

    @Florian
    cind am debarcat in franta ( ca turist , ca eram tinar student ) , mi-or dat aia un platou cu brinzeturi , de toate felurile ,si io copil de taran am gustat din toate , cind a fost de facut al doua tura pe alea ce miroseau a ciorapi murdari le-am sarit D)

  39. sebra
    8 decembrie 2009 la 00:51 | #39

    Hmm…melci?

  40. Florian
    8 decembrie 2009 la 00:57 | #40

    @kekee
    Mie imi plac la nebunie branzeturile cu mucegai, fie alb (Brie, Camembert), fie albastru (Roquefort, Valmont, Paladin, dar si Gorgonzola voastra italieneasca). Iar gnocchi di patate cu gorgonzola, cascaval si smantana as manca de dimineata pana seara.

  41. 8 decembrie 2009 la 00:57 | #41

    @Florian
    nici nu ştii ce noroc ai… să poţi citi în original “gargantua şi pantagruel”, piesele lui moliere, cărţile lui san antonio, sau catrenele lui nostradamus!!! tongue
    eu, din păcate, nu pot citi în original decât “cum vă place”, “visul unei nopţi de vară”, “hamlet”… sau “aventurile lui tom sawyer”! hee hee

  42. kekee
    8 decembrie 2009 la 00:59 | #42

    @Florian
    io am invatzat-o asa self made , am io o slabiciune fata de ei , DAR DE LA DISTANTZA , ca ii stu de nationalisti inraiti , nemtii= mici copii
    oricum , sint eleganti baietii .
    cind am ajuns prima oara la Paris – pluteam deasupra caldarimului din fata Notre Dame .
    visam si traiam .
    o sa o povestesc io odata la mine.

  43. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:00 | #43

    @sebra
    Daca ai manca niste melci in cochilie, bine facuti, nu te-ai mai stramba. Poate crezi ca melcii au o consistenta moale, mucilaginoasa, dar te inseli. au o carne mai curand elastica, cumva zgarcioasa, dar nu chiar zgarcioasa, sa zicem cam ca pipota de pui.

  44. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:02 | #44

    @mifty
    daca chiar stii , si prinzi si floricelele de stil , din limba aia , esti norocos
    dupa mine , stii o limba cind te prinzi si de bancurile cu subinteles, atunci , DA , stii limba aia

  45. 8 decembrie 2009 la 01:02 | #45

    @Florian
    sau ca tentaculele de caracatiţă, sau stomacul de sepie!!!
    (sper că n-ai să visezi urât la noapte pe chestia asta, sebruţo. mai ales că şi broasca e buuuuunnăăăăăă!!!! DAR!!! la broaşte, ca şi la dame, numai cracile sunt bune!! tongue)

  46. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:03 | #46

    @kekee
    Am prins la Paris un 14 iulie, ziua lor nationala. M-am plimbat seara pe Sena, cu “bateau mouche”, iar totul era luminat a giorno. Misto de tot.

  47. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:05 | #47

    si tot atunci vei fi acceptat in grupul lor,pentru ca vor gindi ca :
    1- omu stie limba bine
    2- stie si cum sa o distileze , inseamna ca nu-i bou .

  48. sebra
    8 decembrie 2009 la 01:05 | #48

    @Florian
    Mai mănânc melci.Vara în Cţa,la Un Plonge,în port..mifty cred că ştie…dar nu erau în cochilie.
    Aşa de fonfleu,nu mă dau în vânt după ei.

  49. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:07 | #49

    @mifty
    Caracatita, sepie, calamari, crabi, toate vietatile marii imi plac la nebunie, pregatite in toate felurile.

  50. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:09 | #50

    @Florian
    ce misto e absida de la Notre Dame,sau podu Alexande 3 vazut de pe bateau.
    e clar Parisu e unic !

  51. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:12 | #51

    @sebra
    Asa, simpli, nu stiu daca m-as da in vant dupa melci. Toata placerea gustativa e data de combinatia dintre carnea melcului si diversele umpluturi care se adauga in cochilie. Probabil insa ca adevarata savoare o simti numai daca ii mananci pregatiti acasa la mama lor, in Franta.

  52. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:14 | #52

    @Florian
    io recunosc ca-s un pui de taran ajuns sa vad multe locuri .
    O DORESC TUTUROR ROMANILOR , poate ca se schimba treaba.
    e un gest de cultura si civilizatie sa vezi.
    iti schimba ideile , VEZI CARE-I NORMAITATEA

  53. 8 decembrie 2009 la 01:14 | #53

    @kekee
    când o să citeşti terry pratchett în engleză, şi o să te strici de râs dându-ţi seama că, în funcţie de pronunţie (şi numai dumnezeu ştie câte cuvinte în engleză “sună” aproape la fel, dar au sensuri şi ortografie diferite)… aş zice că ştiu engleza! happy

    era un pasaj în nua din cărţile “Discworld”, despre Patricianul din Ankh Morpok… la prima vedere pare o bâlbă neintenţionată, dar dacă o citeşti cu voce tare… rolling on the floor

  54. 8 decembrie 2009 la 01:17 | #54

    @Florian
    hahaha!!!

    ştii ce mănâncă chinezii???
    orice animal care trăieşte cu spatele la soare!!!

    ştii ce nu mănâncă chinezii???
    ficat de lup şi bojoci (plămâni) de câine.

    de ce, naiba ştie.

    acestea fiind zise, fug la nani, că mâine, iar… ce mi-ar place să opresc timpul în loc, să citesc pe îndelete toate cărţile pe care, din diverse motive, n-am putut să le citesc, sau le/am citit pe sărite…… pfff!!!…straight face

  55. sebra
    8 decembrie 2009 la 01:18 | #55

    @Florian
    Ehh…eu nu-s aşa umblată big grin

  56. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:20 | #56

    @kekee
    Lasa ca si la tine, in Italia, sunt niste chestii unice. Da o fuga pana in Sicilia si viziteaza Taormina, sau mai la nord insula Capri si Grota albastra, sau si mai la nord Venetia, si cate si mai cate alte locuri.

  57. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:21 | #57

    @Florian
    ai impresia ca aricii nu-s curiosi ?

  58. 8 decembrie 2009 la 01:22 | #58

    si… sicile… la casa di mafia… tongue

  59. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:25 | #59

    @sebra
    Nici eu nu sunt foarte umblat, dar pe unde am fost mi-a placut nu numai sa vad locuri, dar sa incerc sa inteleg cultura localnicilor din cat mai multe puncte de vedere, inclusiv cel gastronomic.

  60. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:28 | #60

    tre facuta pe indelete , fara graba ,si sa ai o persoana care stie cum gindesc ei

  61. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:29 | #61

    @mifty
    De Mafia n-am dat in Sicilia, dar ceea ce m-a surprins e spiritul lor independent. Toti ghizii subliniau ca Sicilia are un statut special, parlament local, drepturi speciale, erau tare mandri de toate astea, dadeau impresia ca se simt chiar superiori celorlalti locuitori ai Italiei. Iar stema lor e foarte misto.

  62. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:30 | #62

    @mifty
    mafia nu are nici o treba cu tine , are cu aia care stau acolo , de la aia cer dreptu’
    tu estibine venit si pentru ei , ca aduci bani , esti turist, si atit

  63. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:31 | #63

    Gata, ma duc la culcus, noapte buna tuturor.

  64. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:32 | #64

    filmele cu Bud Spencer si Terence Hill aveau un gust cind le vedeam in copilarie , acuma e mai fain , ca le stiu tipicul regional
    apropo. citi din romani stiu ca Bud Spencer era campion LA INOT ( nu la haltere )

  65. Florian
    8 decembrie 2009 la 01:34 | #65

    A, uitasem, ceea ce m-a mai surprins in Sicilia a fost ca pana si acolo am dat de o cersetoare romanca, pe treptele unei biserici din Palermo. Era din judetul Bacau. Gata, noapte buna.

  66. kekee
    8 decembrie 2009 la 01:36 | #66

    @Florian
    si i-ai dat ?

  67. M3bis
    8 decembrie 2009 la 09:27 | #67

    Vrei să fii tocilar se “întoarcă”! Campanie de marginalizare a Sindicatului de către tiranie.

  68. silavaracald
    8 decembrie 2009 la 09:45 | #68

    Se intoarca, tetrisule, se intoarca! rolling on the floor

  69. M3bis
    8 decembrie 2009 la 09:46 | #69

    @silavaracald
    Am “ghilimat”, ca să-nţelegi c-aşa am vrut a scrie. Mulţumită?

  70. silavaracald
    8 decembrie 2009 la 12:13 | #70

    @M3bis
    Te-ai scos! Ce bine e sa ai botonul la indemana… winking

  71. M3bis