Acasă > Bârfe > Ardelin si flaconul fermecat

Ardelin si flaconul fermecat

Prima fila:

Ruuuupt la maxim. Am dormit iar ca un dobitoc pana la rasaritul lunii. Deja nimeni nu se mai plimba pe coridoare. Ultimul jandarm s-a retras in handramaua lui si asculta Radio Romania Actualitati.
Ce naiba sa fac la ora asta? Okeey, eu ma intreb eu raspund, dar am gasit si solutia. E cazul sa scot flaconul cu buline si sa vedem ce mai face strigoita. Ah, uite-o:

Ora 20.00 … Ita unde am ajuns, cand eram mica auzeam ca astia spala strazile cu detergent si inlatura spuma cu un burete fin incat sa nu zgarie covorul asfaltic. Acum ma uit ca matza la carpeta si vad ca nemtii astia, atat de laudati, nu sunt in stare sa spele cateva perdele , un geam si sa dea cu un mop. Cum mama naibii sa ma odihnesc in mizeria asta?
Ora 20.14 … probabil exagerez, dar drumul asta m-a terminat.
Ora 20.15…. acum sa despachetez: una sticla Jim, una sticla Grands, una sticla Jack, una sticla Cotnari, una, de fapt, un butoias Tuborg. … Sa fie pt serile cand ma voi plictsi in singuratate.
Ora 20.23 … internet ciuciu, dar e bine ca nu mi-am luat nici eu laptopul. Noroc de caietelul asta ca nu-mi pierd mintile. Primul meu caiet A4. Si cum radeau colegii de mine cand m-au vazut. Cum era mai vorba aia? laughing SChimb caiet A4 cu Audi aceeasi marca..? Parca asa. <<Dragul meu caietel, zi de zi am sa scriu aici tot ce -mi trece prin minte, toate dorurile, toata singuratatea mea… >>

Ora 21.58 E cazul sa ma culc. E prima seara in asternuturi straine, perna e tare si pledul cam subtire. Oare ce mai fac cotcodacii? Dar maga? Probabil iar e captivat de Dublu Orb. Auzi la el, daca il prindeam eu mai devreme nu mai poftea el la pepenasii iguanei. No, de amu al meu este.
Ora 23.46 … yawn nu pot sa dorm… e aproape 12. ce as intra acum pe internet sa dau cu buzduganul in aricica si sa il trag de urechi pe magarel. Oare ce o scrie Ardelin azi despre mine?

  1. 22 februarie 2010 la 13:21 | #1

    Strigo, nici n-ai plecat bine şi se luară ăştia la harţă pe aici. Io nu birui singură cu ei, aşa că o să-i las să-şi scoată ochii.
    Îmi pare rău că-ţi dârdâie oscioarele pe acolo. Îmi imaginez că scot aşa zgomot că nu poţi adormi din cauza asta. Io am păţit taman pe dos la Ocna Sibiului. Era aşa de cald în cameră încât n-am putut dormi decât cu geamul deschis. Dar, ce vrei, România e bogată de-şi poate permite aşa risipă, în timp ce nemţii-s recunoscuţi că-şi mănâncă de sub unghii!
    Să ne mai scrii! big grin

  2. Florian
    22 februarie 2010 la 15:13 | #2

    Ce tehnică gazetărească ai bre Ardeline, m-ai spart. Auzi la el, să şutească foile A4 din caietul strigoiţei şi să le comprime sub formă de pastile. Tare, frate! Vezi să nu înghiţi din greşeală vreo pastilă, că p’ormă cine ştie ce păţeşti. Dacă-i pastilă cu Jack ajungi la Socola, la dezalcoolizare. Dacă-i pastilă cu lacrimi strigoiţeşti de singurătate, te loveşte amocul şi tot la Socola ajungi, da’n salonul de depresivi. Şi io n-am bani să vin pân’ acolo, să fie clar.

  3. 22 februarie 2010 la 15:49 | #3

    @Florian
    Daca ia pastila aia cu lacrimi, nu la Socola ajunge, ci la tine! Sa te vad cum o sa-i tii piept unui Ardelin indragostit si inlacrimat!

  4. Florian
    22 februarie 2010 la 20:18 | #4

    @silavaracald
    Mă descurc eu iguano, nu-ţi face griji. Aplic tehnica deturnării atenţiei: scot în ogradă un puişor gălbior să se plimbe ţanţoş, iar eu mă bag sub pat. Nu, sub pat nu-i bine, că-mi vine puful puişorului în nas şi mă apucă strănutul. In pivniţă, că pe acolo nu le-o veni cheful să încerce ceva big grin

  5. 22 februarie 2010 la 21:07 | #5

    Cum să nu! Nu uita de antecedentele Căpitanului cu Mijana lui, în pivniţă!
    Mai bine-n pod… happy

  6. Florian
    22 februarie 2010 la 21:26 | #6

    In pod nu, iguano, că-i bântuit de stafii şi m-apucă nostalgia. Nu mai bine vin eu la tine, să-mi domolesc cealaltă nostalgie?

  7. 22 februarie 2010 la 21:47 | #7

    Mda, a trecutului. Ar merge o ţâră, dar dacă ne află strigoiţa, devenim şi noi trecut, la cât de viforoasă îi!
    Oare ce-o fi făcând mititica de ea acum?! Cred că numai cifre şi bilanţuri are în creier, iar visele ei ar putea părea erotice doar unui bancher castrat! happy

  8. 22 februarie 2010 la 21:49 | #8

    Breeeeeeeeeeeeee, avem publicitate în dreapta jos!
    Moamă ce importanţi suntem! Pfui!

  9. 22 februarie 2010 la 22:08 | #9

    @silavaracald
    sigur, publicitate emo!!! rolling on the floor
    mă, şi eu aşteptam reacţia ariciului dincolo… nu m-am gândit că ardeeeeeliiiiiiinnnnnn a deşkis sală şpeţial pentru miss casper a noastră!! big grin

  10. 22 februarie 2010 la 22:35 | #10

    De ce-i, bre, emo?
    Că mie îmi place!
    Asta să-nsemne că oi fi şi eu emo?… sad

  11. 22 februarie 2010 la 22:38 | #11

    @silavaracald
    aşa e emag poreclit… e-mo tongue

  12. Florian
    22 februarie 2010 la 22:52 | #12

    @silavaracald
    A fost doar o glumă, iguano, că i-am luat frica de când i-ai pasat linguroiul. Să nu cumva să mă pârăşti c-am glumit cu tine, că-i vai şi amar de spinarea mea crying
    Publicitatea aia am văzut-o şi eu mai devreme, dar mi se pare extrem de mult să dai aproape 4 milioane de lei pe o tastatură. La laptoape nu mă pricep, că n-am şi nici nu m-a interesat să am.
    PS pentru cârcotaşi: Am scris laptoape aşa, de-al dracului.

  13. 22 februarie 2010 la 22:53 | #13

    M-am gandit serios sa-l trimit pe Ardelin chiar in Germania, sa se obisnuiasca cu peisajele si aerul strigoitei. Sa fie un reporter subiectiv cu adevarat. Pana atunci il presez sa publice ce i-o trece prin minte. Ma duc sa-i cumpar bilete de avion si o shaworma la lipie.
    Revin.

  14. 22 februarie 2010 la 22:55 | #14

    Cat despre Emag , sunt profesionisti. Fata de concurenti au cel mai bun pret la produse si bineinteles ca toti dealeri au preturi pentru toate gusturile si toate fitzele. Raportul calitate/pret e ok. Punct.

  15. Florian
    22 februarie 2010 la 23:07 | #15

    @Ciprian
    Da’ ce face bre o tastatura d’aia de 4 milioane, te scarpina pe spinare?

  16. Florian
    22 februarie 2010 la 23:10 | #16

    @Ciprian
    Zi-i lui Ardelin ca trebuie sa se obisnuiasca nu cu aerul strigoitei, ci cu aerele ei big grin
    Cu peisajul ei ai dreptate, ca e unul singur: o gramada de oase laughing

  17. 22 februarie 2010 la 23:26 | #17

    Dar nu ma refeream in mod special la tastatura, eu mi-am luat de la ei un hard , laptopul. Preturi bune fata de alte siteuri si ce gasesti prin magazin. ITi vin comanda la usa in mai putin de 24 de ore.

  18. 22 februarie 2010 la 23:28 | #18

    Il trimit sa o supravegheze. Il fac paparazzi laughing, o sa ia interviuri , o sa ii tina de urat, o sa o mai scoata la aer.. laughing

  19. Florian
    22 februarie 2010 la 23:43 | #19

    @Ciprian
    N-are nevoie de cineva sa ii care reportofonul? laughing

  20. 23 februarie 2010 la 00:07 | #20

    @Florian
    Nu are nevoie, are o memorie de invidiat.

  1. Nici un trackbacks momentan.