Acasă > Bârfe > 30′ 00”

30′ 00”

             In fiecare dimineata, Strigoita se trezea cand limbile ceasului de masa se suprapuneau perfect la 6 si jumatate. Un clinchet insistent anunta ca o noua zi a inceput. Somnoroasa se dadea jos din pat, incalta perechea de papuci cu magarusi primita cadou, se taraia spre toaleta unde se inviora cu generozitate cu apa rece si clabuci de sapun parfumat.

              Tinuta diferea de la o zi la alta, uneori office, precum in prima zi, alteori casual, functie de cat de bine dispusa era sa dea nas in nas cu “nazistul”.

              La 7 fara 10, fix, parasea camera de hotel dupa ce isi mai verifica inca o data dosarul doldora de notite si foi albe care abia asteptau sa fie umplute cu mii de informatii.

             In lift intotdeauna se intalnea cu domn maior, un batranel de vreo 60 de ani, foarte respectat de catre toti angajatii hotelului. Domn maior fusese casatorit de 4 ori si avea doi copii. Prima nevasta a murit intr-un accident rutier, a doua s-a inecat cu un sambure de pruna, de a treia a divortat dupa 10 ani, iar de a patra a disparut intr-o dimineata. Politia nici acum nu a reusit sa rezolve cazul, desi domn maior le era la dispozitie de fiecare data cand i se cerea sa se prezinte la sectie pentru declaratii.

              Cei doi nu-si vorbeau deloc cat timp coborau cele 59 de etaje. El era mereu interesat sa loveasca usor cu buricul degetului aratator cadranul ceasului, poate in speranta de a opri cumva timpul grabit, iar ea citea zi de zi acelasi text nemtesc care instruia locatarii cum sa apese pe tastele liftlui Schindler.

             La parter Strigoita isi lua la revedere si dadea binete domnului maior care totdeauna parea surprins de zambetul strengaresc al micutei fapturi cu un ciudat accent nemtesc.

             Portarul imobilului mereu se ridica de pe scaun la ora 7 fara 8 minute. Isi aranja cu grija tinuta, isi acoperea capul cu un chipiu alb si militareste ura o zi fantastica tuturor.

             Sala de cursuri era destul de aproape, numai 500 de metri distanta. Intotdeauna ii erau de ajuns 5 minute.

           La fara trei minute, strigoita incepea sa urce scarile imobilului. Drumul prin cladire spre sala era destul de intortocheat. Trebuia sa urce un etaj, de aici sa mearga pe un culoar pana in aripa alaturata si de acolo sa coboare alte 48 de trepte pana la subsol. Desi cam dezorientata de felul ei, inca nu a reusit sa se rataceasca.

          La 7 fix, se intalnea in fata salii de curs cu “Nazistul”, un domn de vreo 45 de ani, tuns scurt, grizonat inainte de vreme, cu o mustata neagra, scurta, ingrijita. Nazistul nu zambea defel, ba chiar o privea incruntat si cand o lasa sa intre inaintea lui in sala. Strigoita se conforma si se straduia sa nu-i zambeasca. Avea ceva simpatic in felul lui de a se purta.

  1. 27 februarie 2010 la 00:35 | #1

    @silavaracald
    laughing laughing Bun.Rămâne aşa atunci.

  2. 27 februarie 2010 la 00:36 | #2

    sebra
    Putem încheia cu: “Nu ne-ar deranja câteva laude bine simţite, ba chiar 2-3 poezii despre calităţile noastre… Ce mai, ceva omagial, ce naiba!”

  3. 27 februarie 2010 la 00:38 | #3

    @silavaracald
    Daaa…fraza asta musai bolduită! Să-i sară-n ochilaughing laughing

  4. 27 februarie 2010 la 00:38 | #4

    Păi, ce fac? Dau drumul textului? O să apară mereu numele meu, ceea ce nu-i în regulă. Propun să-l postăm o dată eu, o dată tu, o dată Sinzi dacă vrea. Că nu-i comunicat personal.

  5. 27 februarie 2010 la 00:40 | #5

    Ok.
    În cinci minute îl pun. La ultimele 3 postări. După care, mai încolo, dai copy-paste şi-l pui şi tu. Şi uite aşa, până când încep să reacţioneze N.A., lulu, Miorlau et. comp. happy

  6. 27 februarie 2010 la 00:42 | #6

    Aileu. Atât. Aileuuuu

  7. 27 februarie 2010 la 00:42 | #7

    @silavaracald
    Stai o ţâră! Ai zis că suntem sprijinite şi de băieţii din sindicat??
    Sau pe ei îi mobilizăm s-o facă făţiş acolo?

  8. 27 februarie 2010 la 00:43 | #8

    @M3bis
    Ce te doare?big grin

  9. 27 februarie 2010 la 00:45 | #9

    @sebra
    Mă gândeam la tirănel. Aileuuu

  10. 27 februarie 2010 la 00:47 | #10

    @M3bis
    Treaba lui! Să se descurce! Şi noi tot la el ne-am gândit când ne-a beştelit în toate postările lui laughing laughing

  11. 27 februarie 2010 la 00:52 | #11

    No, am pus-o! Dumnezeu cu mila! happy

  12. 27 februarie 2010 la 00:53 | #12

    @silavaracald
    rolling on the floor rolling on the floor Da’ parcă am vorbit că pentru 8 martie! Da’ merge şi de 1 martie laughing

  13. 27 februarie 2010 la 00:59 | #13

    Or să zică că 8 Martie e sărbătoare comunistă. Aşa, 1 Martie e tradiţională, n-au cum o-ntoarce! happy

  14. 27 februarie 2010 la 01:03 | #14

    Bun..să vedem reacţii.Dacă mai apare Julius pe acolo laughing
    Am plecat la somn.
    Noapte bunăhappy

  15. 27 februarie 2010 la 01:14 | #15

    Noapte bună, că am plecat şi eu la somn! Mi-ajunge câte prostii am făcut pentru azi. Ba chiar mi-am depăşit norma! happy

  16. 27 februarie 2010 la 08:20 | #16

    Am găsit mărţişorul pe care ar vrea Julius să ni-l ofere. Mi-a şoptit mie o vânzătore de la tarabă, din Dristor. happy
    http://www.youtube.com/watch?v=7EIhd8qxh0s

  17. 27 februarie 2010 la 09:51 | #17

    Brusc s-a făcut linişte pe DC.
    Neaţa! happy

  18. 27 februarie 2010 la 10:07 | #18

    @Ciprian la noi (Suceava) se dau martisoare barbatilor de 1 martiehappy si de cand am venit in buc tot asa fac
    @silavaracald ti-am raspuns pe blog
    @florian le vand in centru incepand de astazi
    @sebra neata si tie

  19. 27 februarie 2010 la 12:15 | #19

    @all
    Bună dimineaţa la toată lumea!
    Înregistrăm primul atac necavaleresc din parte lui toader. L-am pus la punct deocamdată. Am apelat şi la Simona Tache să vină şi să ne susţină, dacă tot ne-a dat ideea asta de… emancipare feminină. Sunt curioasă să văd ce va urma. happy
    @Sinzi
    Mersi! Merg să văd! happy

  20. 27 februarie 2010 la 13:46 | #20

    @Sanzi
    Stiu ca asa-i treaba la Suceava. big grin Am multe prietene din oras si de prin imprejurimi. Numai lume buna. Si in Iasi si Botosani tot la fel este obiceiul.

  21. 27 februarie 2010 la 14:51 | #21

    @Ciprian
    Confirm laughing
    Uram ziua de 1 martie şi moda de acolo de a da mărţişoare la băieţi. Nicicum nu era bine.Dacă dădeai, gata, imediat se lăuda ăla că-l simpatizezi cică; dacă nu dădeai ziceau că eşti a’ naibii laughing

  22. 27 februarie 2010 la 16:02 | #22

    @silavaracald
    “Unde-i tomberonul de gunoi: în garaj sau în magazie?”

    ce provocare ordinară… da’ poşeta ce-i??? phbbbbt

    P.S. http://i47.tinypic.com/20v0xht.jpg

  23. 27 februarie 2010 la 16:11 | #23

    Păi, poşeta ăluia din tinypic.com poate că-i un fel de tombreon de gunoi, dar a mea sigur nu. happy

  24. 27 februarie 2010 la 17:28 | #24

    @silavaracald
    mda… sigur nu găseşti un ruj expirat, un sandviş mâncat pe jumate, şi o portocală de-a dreptul mumifiată de când stă acolo??? big grin

  25. 27 februarie 2010 la 18:11 | #25

    strigoiţei, pe unde o fi ea: http://www.youtube.com/watch?v=wXYTReBASsw

  26. 27 februarie 2010 la 18:23 | #26

    @mifty
    Lasă astea acum!
    Măi, tu ne sari la carotidă pe DC? Dacă nu poţi să ne susţii, măcar nu ne ataca! It’s unfair, partener! sad

  27. 28 februarie 2010 la 00:13 | #27

    Da @mifty , urât din partea ta!!!!!