Acasă > Bârfe, test > Mitica Mucenic

Mitica Mucenic

              Cum nu stiti cine e Mitica?

              E insurat cu Eleftereasca, sora lui Protopopescu din Libertatii 11. S-a tinut dumneai si cu Lefterescu si cu Pripingescu si cu Ionescu si cu Julius Constantinescu… si cu cine nu. Dar a dat peste ea norocul cand s-a maritat cu Colonelul Mucenic.

             Era cam rupt de realitati sarmanul. Acum s-a trezit ca nevasta-sa i-a bagat in casa si doi copii. Ea zice ca sunt ai sora-sii a mica, de a murit de vanturi, dar lumea vorbeste altceva, cum ca ar fi chiar ai ei. Unul avut cu doftorul vitirinar, Vitelaru si pe copchila cea mica cu factorul postal, baiatul lui Curieratu.

            Si Colonelului Mitica ce i-o fi venit, a umblat Gherghinita dupa el doi ani, i-a trimis 214 de scrisori cat a fost pe front. El nu i-a raspuns macar la una. Nu o iubea si vroia sa fie cinstit cu ea. S-a dus sarmana la manastire cand o vazut ca el nu ii da niciun semn, acum e maica stareta si toti o vorbesc de bine. Mai vine din cand in cand cu martisoare pentru copii sora-sii sau cu cate o icoana sa o daruiasca bunica-sii.

             Mitica se lauda ca s-a insurat din printzip. Vrea si copii, dar nu stie de ce ar trebui sa ii aiba? De unde nevoia asta de a avea copii. Daca era vreun boier avut, se intelegea ca e doritor sa aiba cui sa-i lase averea, loturile, galbenii din Cracovia, dar asa?

             Mi-am amintit de Mitica cand l-am vazut pe Laptariei azi in mana cu un sirag de mucenici, unsi cu miere si presarati cu mac. I-a luat de la brutaria lui Mache pesemne, amicul sau din copilarie, al ciunt de un brat, de cand i l-o insfacat masina de impletit colaci pentru capete.

            Si va zisei asa sa stiti si voi, ca l-am vazut azi pe Mitica.

  1. Florian
    7 martie 2010 la 20:40 | #1

    Tu o scriseşi, tetris? Zi că da, ca să te laud.
    Eleftereasca asta văd că a trecut şi prin aşternutul Tiranului. Asta o fi aia de-l trimise la două noaptea după şaorme?

    Off topic pentru iguana şi fifty: Abia acum am citit ce mi-aţi scris la postul dinainte. V-am răspuns tot acolo.

  2. 7 martie 2010 la 20:57 | #2

    @Florian
    Nu, bre. Spre ruşinea mea, nu eu am scris-o. O fi Ardelin…

  3. Florian
    7 martie 2010 la 21:16 | #3

    Dacă-i opera lui Ardelin, pe el nu-l laud. In loc să ne povestească ultimele aventuri ale strigoiţei, îşi pierde timpul cu alde Mucenic ăsta.

  4. 7 martie 2010 la 22:17 | #4

    radem, glumim, da’ maine incepe votul la roblogfest. sa va vad big grin
    (incerc sa termin maine si manifestul, se lucreaza la campanie din greu, primele doua bannere au iesit deja)

  5. Florian
  6. 7 martie 2010 la 23:18 | #6

    Râdem, glumin şi votăm Dailycotcodac, cum altfel! big grin

  7. 8 martie 2010 la 00:49 | #7

    @florian: termina-te cu prostiile. asa merge treaba la ei, omul nostru, ala care face concursurile cu noi, nu e acelasi cu aia care trimit premiile. si cu laptopul m-a cautat omul, tot asa, am sunat, am facut circ, la sfarsit a primit omul laptopul, dar de alta culoare decat ceruse. ce plm sa le fac?
    o s-o primeasca si sebra odata si-odata…

  8. Florian
    8 martie 2010 la 08:08 | #8

    @julius
    Bai frate, cand ajung pe mana romanilor se duc dracului si cele mai serioase firme. Ce-mi povestesti tu, numai intr-o tara de cacao ca a noastra se poate intampla.
    Zebruto, daca nu te-ai apucat de fumat fa-o acum, ca sa-ti pot ura rabdare si tutun.

  9. 8 martie 2010 la 09:30 | #9

    La mulţi ani lui mifty!
    Să-i dea Dumnezeu sănătate şi noroc în tot ce întreprinde! Să aibă haz şi de acum încolo şi… Hai că ştie el mai bine de ce are nevoie. Noi doar o să-i ţinem pumnii! happy

  10. Ardelin
    8 martie 2010 la 10:06 | #10

    Bre Florian, daca nu mai scriu despre ea inseamna ca e de rau pentru tine. Eu am trimis niste poze sefului, dar nu mi-o dat voie sa le public. Strigoita nu e atat de strigoita pe cat crezi mataluta. Are carne si oase destule, graieste omeneste si … Am impresia ca nu ai citit cu atentie ultima stire despre ea. Ii cam sclipea ochii dupa Herr Lehrer. Restul nu pot sa spun mai multe, sefu ma da afara.
    Eu am pus o vorba buna, dar el cica nu si nu, nu transforma cotcodacii in tabloid. Acu nu cred ca trebuie sa fii gelos, ia si tu un cadou scump asa ca pentru 1 si 8 Martie si apoi purtati o discutie serioasa. Eu mai multe nu pot spune… Nu vezi ca acum m-a delegat reporter de Dorobanti..
    Asta ti-o spun asa neoficial, dar sa ramana intre noi, ca musiu sefu in niciun caz nu o sa recunoasca ca mai stie vreo ceva despre Strigoita.

  11. 8 martie 2010 la 11:57 | #11

    Mda, te pricepi de minune să linişteşti omul!
    Nu-i de mirare că te-a mutat în Dorobanţi şeful! Ştie el ce ştie.
    În altă ordine de idei, un banc care mi-a plăcut la nebunie:

    O blonda intra la o benzinarie si ii spune vinzatorului:

    - Nu va suparati, nu ma puteti ajuta, ca am uitat cheia înauntru si am inchis usa.

    Vinzatorul se abtine sa nu pufneasca in ris, si o intreaba:

    - Macar ati lasat, cumva, geamul putin deschis?

    - Da, ii raspunde blonda.

    Vinzatorul ii da o sirma si-i spune sa încerce sa ridice clapeta de la usa.

    Dupa 15-20 de minute, in benzinarie intra un domn, care rade în hohote.

    - Ce s-a intamplat? – il intreaba vanzatorul.

    - Pai, afara e o blonda care si-a uitat cheia in masina si incearca sa deschida usa cu o sirma.

    - Si ce? I se poate intampla oricui.

    - Da, dar în masina mai e o blonda, care-i spune: “Mai la stinga, mai la dreapta!”

  12. 8 martie 2010 la 17:20 | #12

    dragii moşului, v-aţi grăbit cu o săptămână, dar mulţumesc de urări!!! laughing
    în altă ordine de idei, la mulţi ani, cotcodacelor, să cotcodăciţi cu poftă ani mulţi de-acum înainte!!! winking
    Florian, ruşine să-ţi fie!!!
    nu-ţi miroase textul ăla a Caragiale??? tongue

  13. 8 martie 2010 la 17:28 | #13

    Mifty, pe facebook la mine asa apare! Eeeei! happy

  14. 8 martie 2010 la 19:10 | #14

    @silavaracald
    facebook???
    aoleu, n-am mai intrat de-o lună!!!
    stai niţel!! happy

    ciudat, e data corectă: 14 martie… i dont know

  15. 8 martie 2010 la 20:36 | #15

    Atunci eu la cine m-am uitat, ai?! sad

  16. 8 martie 2010 la 20:37 | #16

    Mifty, textul nici nu se dorea o capodopera. E destul sa citesti “Mitica” ca gandul te duce la schitele lui Caragiale. Dar nenea I.L. e atat de actual, incat pun ramasag ca nu s-ar supara.

  17. 8 martie 2010 la 20:53 | #17

    deci îţi aparţine, Chiprinele… aha!!!
    ei, lasă, că scriu şi eu unu’ în stilul lui… Ştefan cel Mare, să zicem, şi suntem chit.
    sau Emil Brumaru, că tot îmi plac poeziile lui phbbbbt

    în altă ordine de idei, m3bis, dau să intru pe blogea meu, ăsta d’aci, şi nimic.
    încă nu s-au propagat dns-urile peste tot, sau ce???

  18. 8 martie 2010 la 21:07 | #18

    erată: lapul meu nu ştia adresa, s-a rezolvat cu un F5.
    (acum sunt iar la desktop)

  19. 8 martie 2010 la 21:26 | #19

    Mifty, textul este al lui Ardelin. Dar el scrie ce vreau eu. Sunt mogulul lui laughing

  20. Florian
    8 martie 2010 la 21:59 | #21

    @silavaracald
    De ce-i zici la mulţi ani lui mifty? Io credeam că-i peşte mascul, şi când colo… La mulţi ani, doamna mifty! tongue

  21. Florian
    8 martie 2010 la 22:02 | #22

    @mifty
    De mirosit mi-a mirosit a Caragiale, dar m-a derutat apariţia lui Julius în galeria de amanţi ai cocoanei.
    L.E. De ce mă tragi bre în piept? Auzi că-i Ardelin, nu Caragiale.

  22. Florian
    8 martie 2010 la 22:04 | #23

    La mulţi ani şi din partea mea Cotcodacelor, chiar dacă s-or fi dus deja la culcare.

  23. Florian
    8 martie 2010 la 22:08 | #24

    @Ardelin
    Adică strigoiţa s-a încurcat cu Herr Nu Ştiu Cum şi io să-i iau cadouri scumpe? Da’ lui să nu-i iau niciun cadou? Un voiaj în Caraibe pentru amândoi crezi că le-ar plăcea?
    Ha, polonicul e la mine acum, să vezi cu ce talent îl mânuiesc big grin

  24. 8 martie 2010 la 22:33 | #25

    Dar ea te iubeste Florian. Dar acum Herr Naiba i-a luat mintile.

  25. 8 martie 2010 la 22:38 | #26

    @Florian
    voiaj în caraibe… ea pe plajă, semiîmbrăcată pe şezlong sub cocotieri, el în vizită la rechinii din zonă, eh???
    (dus-întors ea, numai dus el!! tongue)

  26. 8 martie 2010 la 22:41 | #27

    @Florian
    “doamna mifty”???
    ia, cipriane, ia bagă un “dansul pinguinului”, să vezi flo, ce bine-am prins mişcarea de la chimirgiul ăla!!! phbbbbt

  27. Florian
    8 martie 2010 la 23:13 | #28

    @Ciprian
    @mifty
    Nu, nene, dacă i-a luat minţile, io nu mai am ce să fac cu ea, cu bostanul gol. Să rămână acolo, în Caraibe, la rechini. Oricum ea nu păţeşte nimic, că rechinilor nu le plac oasele mucegăite de strigoiţă.

  28. Florian
    8 martie 2010 la 23:14 | #29

    @mifty
    Ce să-ţi fac mifty, dacă iguana îţi zice “la mulţi ani” de Ziua Femeii tongue

  29. 8 martie 2010 la 23:38 | #30

    @Florian
    Ei lasă, că parcă te vedem cum te-nmoi ca morcovu-n supă când ăi da cu ochii de ea! winking

  30. Florian
    9 martie 2010 la 07:43 | #31

    @silavaracald
    Să mă-nmoi ca morcovu-n supă când oi da cu ochii de ea? Blestemul ăsta nu-l mai auzisem big grin

  31. 9 martie 2010 la 11:15 | #32

    Ei, mai pot furniza si altele la o adica! Puneti-ma doar la incercare! winking

  32. 11 martie 2010 la 14:53 | #33

    recitind postul iniţial, mi-am dat seama de câteva amănunte:
    - am avut un vecin de bloc pe nume protopopescu! hee hee nu, nu era colonel, nici nu ştie ce e aia armată decât din filme şi ziare, soră n-are, dar…
    - am avut la liceu (câteva zile-o săptămână, pe vremea când ceaşcă era viu şi natural) un coleg viţelaru… dar care zicea că cică e greşeală de tipar în buletin, şi că îl cheamă de fapt “viţalariu”… mă rog…
    - lefterescu n-am avut ocazia, dar Lefter da. nu mai amintesc momentele când sunt eu însumi lefter tongue
    - în fine, chiar am cunoscut un Mache care avea brutărie… nu în constanţa, ci undeva, într-o anuimită localitate din “yellowmâtza” big grin

  1. Nici un trackbacks momentan.