Acasă > Bârfe, test > No name game – Jocul care va dispera blogosfera

No name game – Jocul care va dispera blogosfera

Ideea de baza a jocului: fiecare jucator trebuie sa ghiceasca, sa intuiasca in urma indiciilor primite numarul pe care l-a ales partenerul de joc.

Numarul minim de jucatori : 2

Cand numarul este mai mare de 2, jocul se joaca in lant, de genul: A ghiceste numarul lui B, B ghiceste numarul lui C, C pe al lui D si … Z lui A. Pentru ca jucatorul A sa primeasca indicii de la B trebuie sa zica un numar la ghici sau rezultatul unui rationament riguros (cum il duce mintea).

 Reguli: Numarul trebuie sa fie format din 4 cifre, toate distincte intre ele si prima cifra sa nu fie 0 (zero). Dupa ce primeste indiciul de la celalalt jucator, vine randul celui de al doilea jucator sa zica un numar si primul sa ii ofere indicii.

 Indiciile care pot fi oferite:

1)    0 (zero) – daca cel putin o cifra din numarul zis de jucatorul A are aceeasi pozitie in numarul stabilit la inceputul jocului de jucatorul B.

 De ex., B alege numarul 1235 (cel pe care il tine secret si pe care trebuie sa-l ghiceasca jucatorul A.). Jucatorul A spune numarul 1789. In acest caz cifra 1 se regaseste in aceeasi pozitie ca in 1235 si va primi indiciul 0.

 2)    X (ics) – daca cel putin o cifra din numarul zis de jucatorul A se regaseste in numarul stabilit de B, dar in alta pozitie, are alt rang

 Pe acelasi ex: 1235. Daca A spune 7819, B ii ofera indiciul X.

 3)      Daca cele doua numere nu au nicio cifra in comun i se ofera indiciul NIMIC.

 Daca au mai mult de doua cifre in comun, indiciul NU se ofera in functie de ordinea literelor. (Altfel, jocul ar fi prea usor! J)

 Exemplu:

Pentru 1235 daca i se spune numarul 1346, se va oferi indiciul: un zero (o ) si un ics (x)

Pentru 1235 daca i se spune numarul 1253 , se va oferi indiciul: doi de 0 si doi de X , pentru 2185 indiciul: un zero si doi icsi..

Pentru 1235 daca i se spune numarul 1235, jocul se termina intrucat numarul a fost ghicit/intuit si cel care a oferit numarul castiga.

 Daca se joaca in mai mult de 2, cel caruia i se ghiceste/intuieste numarul este eliminat din joc si castiga cel caruia nimeni nu i-a dibuit numarul stabilit la inceput.

 Se pleaca de la premisa ca toti jucatorii sunt fairplay si nu schimba numarul pe parcurs si nici nu ofera indicii gresite. Oricum toate acestea pot fi verificate, reluand pasii jocului

PS. Daca aveti idee cum se numeste jocul, spuneti.

  1. 21 martie 2010 la 22:08 | #1

    @Tiranul
    gata, tirane, te-am votat… dar DC e tot mort la mine… bântui pe blogul ăla mort mai ceva ca strigoiţa prin cavouri!!! hee hee

  2. Florian
    21 martie 2010 la 22:09 | #2

    @Laura
    Incearca sa-ti mai faci un cont strigoito, poate primul s-a dus pe apa Sambetei.
    Dar asta e finala, in prima etapa nu ai votat?

  3. Florian
    21 martie 2010 la 22:14 | #3

    @Florian
    Vezi si ce ti-a scris Cipi, strigoito, ca are dreptate. Cand mi-am facut cont, si mie tot FourHooks mi-a dat mail de confirmare.

  4. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:19 | #4

    @flo Iar m-ai lasat pe pagina cealalta. Mai erau doi pe acolo, dar i-am lasat sa mai caute laughing

  5. Laura
    21 martie 2010 la 22:19 | #5

    Ei, am un mail cel folosesc prin bloguri, nu ala de la lucru! Ca n-am de gand sa vada admin cu ce-mi omor io vremea laughing El trebe sa stie ca doar legi citesc big grin

    Io am crezut ca vine confirmarea imediat, ca inainte am facut si io contul ala hee hee

  6. Florian
    21 martie 2010 la 22:24 | #6

    @Ciprian
    Strigoita vad ca a nimerit pe pagina noua, dar mifty cred ca sta dincolo si se mira de ce nu mai apare niciun mesaj laughing Eu rad de el, dar numai eu stiu de cate ori am patit-o la fel crying

  7. Florian
    21 martie 2010 la 22:26 | #7

    @Laura
    Da’ ce, strigo, admin-ul tau stie romaneste? Daca intri pe site-uri romanesti, ce pricepe ala?

  8. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:27 | #8

    @Florian
    laughing

  9. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:29 | #9

    @Flo
    Daca pronunta de vreo 3 ori cotcodac si se mai uita si la gravatare, i-o fi trecand prin cap ca Laura umbla numai pe siteuri “serioase ” laughing

  10. 21 martie 2010 la 22:30 | #10

    @Florian
    aş, am fost la mâncat, am dat refeci, şi cum eram joc, am văst mintenash că se trecu la pajină 9o… big grin

  11. 21 martie 2010 la 22:33 | #11

    măi lume… voi mai vedeţi ceva pe blogu’ tiranului, că io nu mai văd nimic înafară de comentariile mele, şi ultimul post “oficial” e “O istorie a ospitalităţii româneşti (3)”

    mmm???…

  12. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:35 | #12

    Ar trebui sa deschidem o noua sala de jocuri. Ar trebui, dar era o vorba ca duminica nu e bine sa muncesti.

  13. Laura
    21 martie 2010 la 22:35 | #13

    Cipi, cam asa ceva: romana nu pricepe, dar cotcodac fac si aici gainile laughing
    No, hai ca ui in asteptarea confirmarii contului am dat-o-n versuri pe DC!

    PS: da, la ultimul vers nu mi-o mai picat rima big grin

  14. Florian
    21 martie 2010 la 22:35 | #14

    @MifTy
    La mine se deschide normal.

  15. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:36 | #15

    @mifty
    Pai mai sunt vreo 5 insemnari de atunci pe DC. A schimbat si hostingul intre timp.

  16. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:38 | #16

    @Laura
    Rima e proasta sa pice pe un sait cu cotcodaci? Vb aia… apara-ma doamne de gaini , ca de caini nu ma tem.

  17. 21 martie 2010 la 22:40 | #17

    @Florian
    sictir, am dat serci pe goangăl, şi am văzut, dar cum dau clic p-acolo, tot daily ăla vechi se deschide… ce naiba se petrece???

  18. Florian
    21 martie 2010 la 22:42 | #18

    @Laura
    Ai fost tare, strigoito! Chiar ca ai facut atmosfera, asa cum venise Tiranul pe aici sa se milogeasca. Iti dai seama ce impresie i-ai facut, de a binevoit sa coboare din turnul lui de fildes si sa te bage in seama laughing

  19. Laura
    21 martie 2010 la 22:45 | #19

    @Ciprian

    rolling on the floor rolling on the floor

    Cipi, io am avut un pudel, caruia ii era frica de gaini! De curci nici nu mai vorbesc rolling on the floor

    Maga, noi suntem Sindicatu’ tiranelului, trebe sa-i sarim in ajutor la nevoie: fiecare cu ce poate laughing

  20. Laura
    21 martie 2010 la 22:47 | #20

    @MifTy
    mie aseara nu mi-a mers cotcodacii dintr-o data. Am stat linistita intr-un colt si am asteptat… azi dimineata hopa: mergea happy

  21. Florian
    21 martie 2010 la 22:57 | #21

    @MifTy
    Si ce vină am eu, bre, de-mi dai cu sictir? laughing

  22. Ciprian
    21 martie 2010 la 22:58 | #22

    @Laura
    Eu am avut un ratoi care sarea la beregata laughing In ce batai se infingea cu cocosul… laughing le sareau fulgii

  23. Laura
    21 martie 2010 la 22:59 | #23

    voi cat ati asteptat comfirmarea aia? Ca io mi-am cam pierdut rabdarea big grin

  24. Florian
    21 martie 2010 la 23:00 | #24

    @Laura
    Ai dreptate, strigo, trebuie să sărim în ajutorul Tiranului când e la necaz, dar ar trebui să-i mai sărim şi la beregată din când în când. Păi ce sindicat e ăla, care e numai de partea mogulului?

  25. Laura
    21 martie 2010 la 23:01 | #25

    Parca-i si vad laughing
    Si care o ajuns primul in oala?

  26. Laura
    21 martie 2010 la 23:03 | #26

    Nuuu, maga! stai linistit ca urmeaza urmatoarea revolutie: Arsulici a propus deja numaratoarea comentariilor. Deci asta e tema urmatoarei sendinte de sindicat winking

  27. 21 martie 2010 la 23:04 | #27

    @Laura
    ia staţi 5 minute… cred că ştiu ce am de făcut!! winking

    shhhh… tot n-a mers!!!
    tre să aştept până mâine pentru raţia zilnică de DC.
    oricum, ziceţi-i Tiranului că mi-am făcut datoria: am votaaaaaattt!!!

  28. 21 martie 2010 la 23:06 | #28

    Bună seara cotcodaci!
    Tirania e îngenunchiată. Dacă va câştiga primu’ la RoBlogFest, dorinţele noastre vor fi legi pt el. Nici n-o să avem noi dorinţe, câte ar fi dispus Julius să îndeplinească, dar mai putem inventa tongue
    Aşa că, mână de la mână, reţea de la reţea, trebuie cât mai multe voturi pentru Daily Cotcodac happy

  29. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:07 | #29

    Prima data Tyson, ratoiul, dar la vreo luna diferenta si Rocky a fost facut KO de un uppercut..it cu dreapta.

  30. Laura
    21 martie 2010 la 23:07 | #30

    Mifty, cum sa stam: intr-o pozitie complicata de yoga? Sau pot sa merg sa fac pipi 5 min thinking

  31. Florian
    21 martie 2010 la 23:07 | #31

    @Laura
    Mie confirmarea mi-a intrat in cateva minute. Mai incearca o data, strigo. Daca intri pe RoBlogFest (poti sa intri de la DC, ca are link in ultimul articol, pe primul rand), vezi ca pe o banda mov, din partea de sus a paginii care ti se deschide, ai optiunea “Schimba parola”. Incearca sa intri acolo, sa ceri schimbarea parolei si cred ca primesti un mail cu noua parola. Nu sunt sigur ca e asa, dar poti sa incerci.

  32. Laura
    21 martie 2010 la 23:09 | #32

    Buna seara, sebruto! Cum nu, i-am facut si poezie doar-doar o ajunge primu’-n top happy

  33. Florian
    21 martie 2010 la 23:11 | #33

    @Laura
    Da’ cat pipi fac strigoitele, de-ti trebuie 5 minute?

  34. Florian
    21 martie 2010 la 23:13 | #34

    @Ciprian
    rolling on the floor M-ai dat pe spate cu numele ratoilor. Auzi la tine, Tyson, Rocky rolling on the floor

  35. 21 martie 2010 la 23:14 | #35

    bine că nu le-a zis Terminator şi Alien!! laughing)

  36. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:15 | #36

    laughing am mai avut un ratoi, Ronaldo, asta de multe ori au vrut bunicii sa-l taie dar nu reuseam sa-l prind ca se ascundea sub lemne.

  37. Florian
    21 martie 2010 la 23:15 | #37

    @sebra
    Bună seara, zebruţo. Da’ ce milostivă ai devenit cu Tiranul, de când ţi-a sosit imprimanta big grin

  38. 21 martie 2010 la 23:16 | #38

    @Florian
    nu ţie, vreau să citesc textele alea proaste ale tiraniei, plus comentariile inepte asociate, şi zici că am netu’ legat, … GRRRRRRRRRRRRR!!!!

  39. Laura
    21 martie 2010 la 23:20 | #39

    Ţuchi îl chema pe viteazul pudel! Ce mişto, le-ai pus nume… laughing cred că o ieşit o tocăniţă…

    Cand eram mica ma uitam la bunica-mea cum taia gainile, azi ma apuca mila si nu ma mai pot uita, dar la cratita sunt prima big grin

  40. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:20 | #40

    @mifty
    Predator seamana putin cu un ratoi laughing, dar Alienului iar trebui o creasta.

    Sa-l fi auzit atunci pe Ardelin cum comenta partidele de lupte. Tipa cat il tinea gura ca se adunau vecinii si-l intrebau ce se intampla acolo, daca e macel?laughing

  41. 21 martie 2010 la 23:22 | #41

    @Florian
    Nu sunt miloasă, da’mi place când se milogeşterolling on the floor

  42. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:22 | #42

    @Laura
    Si eu am avut doi catei pe care ii chema Tzuchi laughing)laughing unul la bunici si pe celalalt, un pechinez i l-am facut cadou unei matusi si acum mai traieste cainele, are vreo 15 ani.

  43. Laura
    21 martie 2010 la 23:23 | #43

    Mifty, nici nu stii ce pierzi laughing hihihihi… eu am schimbat browserul: in loc de explorer folosesc mozilla/firefox. Mi se pare ca merge mai repede si mai bine.

  44. Florian
    21 martie 2010 la 23:24 | #44

    @Ciprian
    Cine mai traieste, matusa? laughing

  45. Florian
    21 martie 2010 la 23:26 | #45

    @sebra
    Şi mie-mi place cum te milogeşti tu, pentru milogul de Tiran big grin

  46. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:27 | #46

    @florian
    am completat inainte sa comentezi tu… si cred ca o mai trai si matusa, nu am vazut-o de vreo juma de an.

  47. 21 martie 2010 la 23:29 | #47

    @Laura
    eu tre să fac pe dos… ia să pun eu brouserul ăla de la google…

    later: nu merge.
    presupunând că mai pricepe şi altcineva în afară de tetris şi de mine: am router, routerul are şi dns, şi dns cache, pot curăţa dns-cache-ul routerului, dar dns-cache-ul serverului dns extern n-am cum să-l curăţ. “trenuie” să se cureţe singur… şi asta durează minim f’o 12 ore!!!

  48. Florian
    21 martie 2010 la 23:29 | #48

    @MifTy
    Aşa deci, ai auzit că strigoiţa a scris o poezie pe DC şi zici că vrei să citeşti comentariile inepte postate acolo.
    Ai auzit, strigo, ce zice Mifty?
    Mamăăă, ce mi-ar place să vă luaţi la păruială laughing

  49. 21 martie 2010 la 23:31 | #49

    @Laura
    Faină poezia laughing, dar nu cred că-l ajută rolling on the floor

  50. 21 martie 2010 la 23:34 | #50

    http://www.youtube.com/watch?v=gaMS_5i0Bbs
    ce e asta, dom’ne, nuntă fără lăutari???
    ia luaţi d’aci!! big grin

  51. Laura
    21 martie 2010 la 23:35 | #51

    Ce paruiala maga: o strigoita cu un pestisor?

    Deci o sa-l trag de aripioare si el sa dea o data cu coada si sa-mi risipeasca oasele laughing Si Capitanul vine cu Tzuchi si matusa sa ne adune, dar ii sta in cale un magarus gura casca!

    Eu acum dragilor ar trebui s-o tai la nani, ca altfel incurc bilanturile maine si apoi sa vedeti paruiala big grin

    Noapte buna,
    Somn usor,
    Vise placute
    TUTUROR winking

  52. 21 martie 2010 la 23:35 | #52

    @Florian
    de fapt, tu te gândeşti la greco-romane, şi vrei s-o auzi pe strigo cum gâfâie… las’că vine ea, şefa, cu linguroi cu tot!!! phbbbbt

    … îmi daţi şi mie un link???
    poate-poate… crying

  53. Florian
    21 martie 2010 la 23:39 | #53
  54. Laura
    21 martie 2010 la 23:39 | #54

    Ohje, Mitfy, m-ai ispitit sa trag un caraoke aici in fata calculatorului laughing Tra sa mai exersez, inca nu pot aparea asa in fata publicului rolling on the floor

    Gata, o tai!

  55. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:39 | #55
  56. Florian
    21 martie 2010 la 23:41 | #56

    @MifTy
    Da’ Lola aia unde s-a ascuns? Mie imi apare ecranul negru si pe el se afiseaza doar textul cantecului.

  57. Florian
    21 martie 2010 la 23:43 | #57

    @Laura
    rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor magarus gura casca, hai?

  58. Florian
    21 martie 2010 la 23:45 | #58

    @Laura
    Nu stiu daca tu te duci la culcare, cum ai zis, dar eu sigur o tai (la culcare, nu te bucura ca tai altceva big grin) Noapte buna si tie, si celorlalti cotcodaci happy

  59. Ciprian
    21 martie 2010 la 23:47 | #59

    @florian
    noapte buna si tie

  60. 22 martie 2010 la 00:06 | #60

    să moară capra, pe rss merge ok, pe http, pauză!!! rolling on the floor
    the truth is out of there… somewhere!!! big grin

  61. M3bis
    22 martie 2010 la 08:54 | #61

    @MifTy
    E o problema de dns. Le ai puse de mana sau si le ia automat? Ia incearca sa pui de mana dns-ul 86.126.137.69 si vezi, asa iti merge?

  62. 22 martie 2010 la 13:45 | #62

    metris, nimic…
    tre să stau până se rezolvă de la ei!!! straight face