Acasă > Bârfe, test > Leii vechi şi leii noi

Leii vechi şi leii noi

Mă duc azi la farmacie cu nuş’ce reţetă.
Caută dom’şoara prin rafturi, scoate vreo 5-6 cutii, le pune într-o pungă şi zice:
– 396.
Mă ştiu cu numai o sută în buzunar (trecusem în prealabil pe la bancomat, dar era „out of order” ), mă uit stânga-dreapta prin farmacie, nu văd niciun POS şi-ntreb:
– Cu cardul se poate plăti?
– Ne pare rău, dar pioiesul e defect, aşteptăm băieţii să vină luni să-l repare.
Portofelul e întredeschis, se vede meleonul de lei vechi în el. Întreb:
– Credit cu buletinul acceptaţi?
– Nu.
Încă nu s-a prins. Se uită la mine, se uită la portofel, vede hârtia albastră şi zice iar:
– 396 de mii.
Mă sprijin cu mâna liberă de tejghea şi zic:
– Aoileu. Trebuie să-mi vând casa?
Se prinde. Fată isteaţă. Zice:
– 39 de lei şi şaizeci de bani noi.
În gândul meu zic – „Ce noi, fată? Că-s vechi de vreo trei ani.”
Plătesc şi-nainte de plecare întreb:
– Cardiaci cu inima ca şi clienţi nu prea mai aveţi, aşa-i?

  1. 30 mai 2010 la 18:32 | #1

    Bun venit în clubul ălora care încă mai adaugă patru de zero la preţul nou, ca să-şi dea seama de dimensiunile dezastrului! big grin

  2. M3bis
    30 mai 2010 la 18:35 | #2

    Eu nu adaug nimic. Că mă uit atent la ce scrie pe hârtii…

  3. Laura
    30 mai 2010 la 21:07 | #3

    rolling on the floor Cu banii e o teroare si pentru mine! Dat teroare, nu alta. Mie sa-mi zica lumea in bani noi, ca apoi impart la 4 si stiu care-i treaba. De-mi zice lei vechi nu stiu big grin
    PS: ai mei is cu aia vechi!

  4. Florian
    30 mai 2010 la 21:09 | #4

    Patruj’de lei d’ăia mari pentru 5-6 cutii? Ce dreaq de doctorii iei, buline din praf de cretă?

  5. Florian
    30 mai 2010 la 21:14 | #5

    @Laura
    Strigoiţo, m-ai băgat în ceaţă cu-mpărţeala ta la patru. Dacă îţi zice în lei noi şi împarţi la patru, înseamnăcă îi dai doar un sfert din preţ şi te ia vânzătorul la omor. Dacă-ţi zice în lei vechi şi împarţi la patru, dai pe un frigider preţul unei vile. thinking

  6. Laura
    30 mai 2010 la 21:33 | #6

    Maga, daca impart la 4 stiu cu aproximatie cati euro face. Si apoi stiu daca am in portofel de ajuns lei. Altfel nu prea pot sa-mi tin socotelile in concediu big grin

  7. M3bis
    30 mai 2010 la 21:39 | #7

    @Florian
    Habar n-am, era o reţetă de-a nevestei.

  8. Laura
    30 mai 2010 la 21:50 | #8

    Dar cat mai merg paralel banii vhechi vechi cu aia mai noi vechi?

  9. M3bis
    30 mai 2010 la 22:26 | #9

    @Laura
    Păi asta e, că nu mai merg de mult…

  10. Laura
    30 mai 2010 la 22:30 | #10

    Aaaaha.
    Maestre, daca asta te consoleza. Aici si acum is unii care mai zic DM in loc de euro laughing

  11. 2 iunie 2010 la 08:41 | #11

    Păi nu pe el, Strigo, că văd că nu el are greţuri cu banii ăştia noi, ci pe mine, că eu asimilez mai greu chestia asta cu 0000! happy

  12. 3 iunie 2010 la 12:49 | #12

    si eu sunt cu miile , ma ia zbenghea cand le-aud pe astea cu „50 de bani” happy

  13. Laura
    3 iunie 2010 la 22:11 | #13

    Da’ di ce Sinzi? Cei au 50 de bani thinking

  14. Florian
    4 iunie 2010 la 11:45 | #14

    @Laura
    Strigoiţo, ţie ţi-e mai greu să înţelegi de ce e enervantă treaba cu leii noi, pentru că nu ai de-a face cu ei zi de zi. La tine în Jermanica, atunci când s-a trecut la euro echivalenţa a fost de 1:1, deci n-a fost nicio problemă pentru mâncătorii de Wursten. Aci însă treaba-i oleacă mai complicată cu leii ăştia noi. Ar fi fost mai simplu dacă împărţeala se făcea la 1.000, că-n loc să zici cinşpe mii ziceai doar cinşpe. Cu 10.000 însă, e cam peste mână să tot stai să-mparţi toată ziua. Ceea ce face şi mai derutantă toată povestea este că aspectul bancnotelor a rămas acelaşi (hârtia de 10 lei noi este exact ca cea de 100.000 de lei vechi, numai suma scrisă pe ea e diferită). Când vezi o bancnotă cu care ai fost obişnuit să-i zici că e de o sută de mii, aşa îi zici în continuare. Da, dacă te zgâieşti ce scrie pe ea vezi că-i de zece lei, da-i treabă al dracului de băbească să stai toată ziua să te chiorăşti la fiecare bănuţ pe care-l dai/iei. Aşa şi cu exemplul Sânzianei, moneda aia galbenă ştiam cu toţii că-i de cinci mii, da’ acum tre’ să zici că-i de cincizeci de bani. Ca dracu’. sad
    Măi, ce-mi mai place să-i explic omului până-i fac capul calendar! rolling on the floor

  15. 4 iunie 2010 la 12:04 | #15

    Lasa ca nu strica!
    Credeam ca numai pe mine ma incurca alea patru de zero!
    Ca daca erau trei, era mult mai simplu!
    Ce fain ar fi fost: o mie = 1 milion vechi.

  16. Florian
    4 iunie 2010 la 12:37 | #16

    @slvc
    De ce zici că nu strică, îţi trebuia un calendar? tongue

    PS Ce se cunoaşte bogătanul! Amărâtul de mine zisei de zece lei, da’ tu umbli cu mia! hypnotized

    PPS Si tu ce? rolling on the floor

  17. 4 iunie 2010 la 13:27 | #17

    @silavaracald
    Chiar, şi tu ce?

  18. 5 iunie 2010 la 10:51 | #18

    Pai inseamna ca nu sunt singurul care ma incurc la bani. laughing Eu le zic cand pe lei vechi, cand pe roni. Am pacalit de cateva ori vanzatoarele laughing .. fara sa vreau.

  19. 5 iunie 2010 la 11:00 | #19

    @tetris
    Da, şi io! hee hee

  1. Nici un trackbacks momentan.