Acasă > Bârfe, test > Daily Cotcodac, primul blog din România pe print

Daily Cotcodac, primul blog din România pe print

 
        DailyCotcodac.ro a lansat astăzi prima ediţie tipărită a unui blog din România, sub forma unui ziar satiric de opt pagini cu un layout conceput exclusiv pentru print. Primul număr tipărit al blogului Daily Cotcodac a fost realizat în colaborare cu HP România și are un tiraj de 10.000 de exemplare. Ziarul este gratuit și va fi distribuit în București chiar de către noi – din motive de siguranţă, vom alege locuri cât mai aglomerate, unde riscul să luăm bătaie e mai mic.
  1. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 14:30 | #1

    Font groaznic, paginare lamentabila, Leading-ul, Kerning-ul, Tracking-ul sunt mistere pentru voi, imaginile trebuie sa fie la 300 dpi (print screen-urile nu sunt bune). Ca imagine generala ziarul arata ca facut pe genunchi. Cei de la Gabin Design ori sunt la prima lucrare ori sunt cei mai ieftini.

  2. 8 iulie 2010 la 14:56 | #2

    @Criticaru
    Na, că aici te-o lăsat să scrii… raised eyebrows
    Cum de-ai ghicit? Şi cei mai ieftini şi la prima lucrare!! tongue
    Dar, acum, aşa de curiozitate. Ştii să faci diferenţa dintre un pdf exportat pentru web şi unul pentru pre-press? Ai pus mâna pe ziarul tipărit? Cum? N-a ajuns pe la Ploieşti? Aha, deci te iei după pdf-ul ăla de 4 mega pe care l-ai tras de pe sait?
    PS. Ţi-am văzut lucrările de pe flickr. Ai talent, dacă sunt făcute de tine. Dar hai să nu ne mai contrăm, da?

  3. 8 iulie 2010 la 19:11 | #3

    Lasă frate că cei ce citesc revista nu cred să aibă atâtea cunoştinţe despre „Leading-ul, Kerning-ul, Tracking-ul” laughing

  4. M3bis
    8 iulie 2010 la 19:20 | #4

    Să mă scuze fetele, dar am să folosesc un limbaj indecent, că m-a muşcat ăsta de fund pe aproape toate blogurile care au promovat ziarul…
    http://www.zoso.ro/dailycotcodac-primul-blog-care-iese-n-tipar#comment-326408
    http://www.visurat.ro/2010/07/06/dailycotcodac-ro-primul-blog-care-iese-pe-print/#comment-425146 – de aici a fost şters comentariul dobitocului.
    http://denisuca.com/daily-cotcodac-primul-blog-tiparit.html#comment-23025
    …or mai fi şi altele, care nu i-au aprobat comentariul. Unul dintre ele e sigur DC-ul…
    @Criticaru
    Mai du-te bă, în pula mea!

    Na, acum m-am răcorit, că pe blogurile prietene nu puteam să-njur.

  5. Laura
    8 iulie 2010 la 20:49 | #5

    Maestre rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
    Io te-am scuzat! Se tine asta ca scaiul de coada cainelui de tine, hai?

  6. M3bis
    8 iulie 2010 la 20:54 | #6

    @Laura
    Cam aşa ceva.
    De pe alte bloguri, prin pile big grin , i-am stârpit comentariul… a mai rămas doar la zoso, care i-a tăiat macaroana elegant şi la denisuca…
    Aici l-am lăsat doar ca să-l dau exemplu de hater prost ce e…

  7. Laura
    8 iulie 2010 la 21:03 | #7

    Da-l incolo, nu te narava dijeaba happy
    Bine ca ti-o dat ocazia aici sa te racoresti laughing

  8. M3bis
    8 iulie 2010 la 21:17 | #8

    @Laura
    rolling on the floor
    Nici nevasta nu mă poate opri să mă răcoresc aici…

  9. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 23:13 | #9

    Bravo dizainăre… esti tare, ma rog, mai slab cu ziaru’ dar lasa ca trece…
    Vad ca te-ai racorit, te mai tine maine o runda?
    Hi ca te fac vedeta, o sa urasti google-ul mai mult decat pe mine

  10. 8 iulie 2010 la 23:33 | #10

    @Critica la obiect
    Bă, tu nu vezi că ţi-ai belit destul nasul sărind calul?

  11. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 23:45 | #11

    Deci, pe maine…

  12. 9 iulie 2010 la 01:19 | #12

    @Critica,
    Da’ de ce eşti aşa ofticat?… că zău dacă te înţeleg…

  13. M3bis
    9 iulie 2010 la 02:00 | #13

    @sebra
    E un frustrat, dă-i pace!

  14. Florian
    9 iulie 2010 la 21:10 | #14

    @Critica
    Şi-n a mea!

  15. 10 iulie 2010 la 16:31 | #15

    Ce-i ma râcâie pe unii la rânză că n-au fost consultaţi când s-a făcut ziarul! Sau au fost, dar li s-a respins proiectul!
    Ăsta-mi aminteşte de grămăticii de pe timpuri, care scriau cu o groază de înflorituri, dar nu prea aveau substanţă.
    Criticarule, ia fă tu o machetă şi vino cu ea aici să ţi-o desfiinţăm aşa cum ai procedat tu cu M3bis: doar pentru că ni se scoală nouă! big grin
    O opinie personală, deci neatacabilă, pentru că e vorba de gusturi: Indiferent de performanţele tehnice, care scapă majorităţii publicului cititor, ziarul arată bine pentru că s-a pus mult suflet şi talent în el. Criticile constructive sunt oricând bine venite. Cele veninoase, nu.
    Criticarule, M3bis zicea despre tine că ai talent. O regulă elementară de politeţe impunea să-ţi schimbi şi tu registrul lexical după aceea. Încă mai e timp. Sunt sigură că aţi face echipă bună dacă s-ar trece peste orgoliile astea copilăreşti. Dă-ne ocazia să-ţi spunem: „Bun venit în echipă!” Şi prietenia mea cu unii de aici a început sub auspicii la fel de belicoase, dar am avut maturitatea să cernem grâul de neghină şi să ne apreciem pentru ce are bun fiecare dintre noi.
    Scuze că m-am lungit cât… Tolstoi! big grin

  16. Laura
    10 iulie 2010 la 21:00 | #16

    Sefaaaa, nu dijeaba esti sefa! happy

  17. 10 iulie 2010 la 22:17 | #17

    big grin

  18. Laura
    11 iulie 2010 la 00:16 | #18

    Amu tra sa vedem daca „critica” are… sau nu are big grin

  19. georgiana
    12 iulie 2010 la 11:20 | #19

    Felicitari DC! si la mai multe aparitii!!

  20. Critica la obiect
    12 iulie 2010 la 17:43 | #20

    @ silavaracald
    @ Laura
    @ m3bis

    Sa nu ziceti ca doar critic uite prima pagina refacuta in indesign
    aveti in arhiva toate sursele de InDesign si un pdf

    http://dl.transfer.ro/DC-indd-transfer_RO-12jul-574eea.zip
    hai bagati mare cu injuraturile

  21. Laura
    12 iulie 2010 la 22:42 | #21

    Critica, io nu am putut sa le deschid. Dar cu atat mai bine.
    E totusi de apreciat ca un grup de oameni au facut ceva. E foarte usor sa stai pe margine si sa critici, in loc sa faci.

    Si apoi io nu decid cine face designul sau nu happy

  22. 13 iulie 2010 la 22:21 | #22

    @Criticarule
    Arată foarte bine!
    Tocmai asta ziceam, că ai fi putut face echipă împreună cu M3bis, că nu-l ştiu orgolios. Poate că o atitudine mai prietenoasă ar fi mai constructivă.
    Felicitări oricum! happy

  23. Laura
    13 iulie 2010 la 23:10 | #23

    Sefaaaa, nu dijeaba esti sefa! happy

    Criticarule, vezi ca de sefa asa o zis, apoi ea stie happy

  24. Critica la obiect
    15 iulie 2010 la 20:23 | #24

    Pai hai, dupa cum apune sefa astept sa ma contacteze m3bis. Ingropam securea?

  25. Critica la obiect
    15 iulie 2010 la 20:27 | #25

    Nu apune… spune laughing

  26. M3bis
    15 iulie 2010 la 23:09 | #26

    Securea a fost îngropată. Comentariile de la negocierile îngropării securii au fost şterse.

  27. Laura
    16 iulie 2010 la 10:59 | #27

    Si acum cine da de baut, hai? Ca asa-i la pomeni laughing
    Dupa ce am jelit atata securea aia, acum merit o rasplata big grin

  28. 19 iulie 2010 la 21:06 | #28

    Totul e bine când se sfârşeşte cu bine! kiss

  29. Florian
    19 iulie 2010 la 23:23 | #29

    @Laura
    rolling on the floor Pomanagioaico! laughing

  30. Laura
    20 iulie 2010 la 11:28 | #30

    Voi radeti-radeti, da’ io tot astept careva sa faca cinste happy Iote ce mi s-o uscat vrejul bostanului big grin

  31. 20 iulie 2010 la 18:52 | #31

    @Laura Chiar tu, sa bem ceva ca mare arsita a fost zilele astea. Un cognac, un bitter, o visinata facuta de mine?

  32. 20 iulie 2010 la 20:47 | #32

    Am auzit vişinată?

  33. Florian
    20 iulie 2010 la 21:09 | #33

    @Ciprian
    Ce făcuşi bre, dăduşi gradul de căpitan pe meseria de hangiu? Dacă-i p’aşa, bagă şi la băiatu’ un bitter dublu, cu gheaţă şi lămâie praying.

  34. Laura
    20 iulie 2010 la 21:11 | #34

    Jaaaa, capitanul e inapoi happy
    Io iau un cognac mic. Da#-i si asta facut de tine, in butoi de stejar?

  35. 20 iulie 2010 la 21:13 | #35

    Ha, cum e vorba de băutură, cum dau toţi năvală. Gogoşi cine aduce? Că eu am venit cu berea şi cu seminţele… Aspirina ne-o prescrie doamna doftor mâine dimineaţă.

  36. Laura
    20 iulie 2010 la 21:29 | #36

    Gogosi il punem pe maga sa ne faca big grin
    Ca io fac vinete happy

  37. 20 iulie 2010 la 22:07 | #37

    Vinete cu gogoşi. Super. Merge şi o cană de lapte dulce.

  38. Ciprian
    20 iulie 2010 la 22:50 | #38

    Aici imi erati musteriilor. Si eu ma imbatam singur dincolo. Am facut vreo 10l de visinata, si mai urmeaza si alte licori, dar acum astepte sa se incinga borhotul.

    Nu avem gheata, Floriane. S-a topit. Bitter si lamaie.

  39. Ciprian
    20 iulie 2010 la 22:51 | #39

    vinete cu gogosi? e comestibil?

  40. Laura
    21 iulie 2010 la 21:17 | #40

    Capitane, pai mai intai papam vinetele cu paine si rosii, apoi bem cate ceva si dupa o scurta pauza sarim pe gogosi happy
    Nu punem vinete pe gogosi laughing

  41. Ciprian
    22 iulie 2010 la 00:57 | #41

    Ma gandeam ca or fi gogosi umplute cu vinete.
    Am mancat o data castraveti cu miere laughing , am uitat acum ce gust aveau dar stiu ca atunci mi-au placut. Eram micut tare, vreo 10 ani cred.

  42. Laura
    22 iulie 2010 la 09:56 | #42

    Pfui… castraveti cu miere … ceva de genul carnati cu capsuni big grin

  43. Ciprian
    22 iulie 2010 la 10:24 | #43

    Ce fel de carnati: Trandafir, cabanos, tiganesti, afumati…?

  44. 22 iulie 2010 la 20:09 | #44

    @Ciprian
    Pleşcoi, ăştia merg de minune cu căpşunile şi zmeura.

  45. Laura
    22 iulie 2010 la 20:33 | #45

    Da’ aia de Sibiu ce au?
    Am auzit si io ca aia de Plescoi ar fi buni, dar nu am papat niciodata sad (cel putin nu-mi amintesc big grin )

  46. georgiana
    25 iulie 2010 la 00:41 | #46

    Ceva noutati pe aici?

  47. M3bis
    25 iulie 2010 la 00:47 | #47

    @georgiana
    La ora asta tu vrei noutăţi? Şi pe lună plină?

  48. georgiana
    25 iulie 2010 la 01:01 | #48

    Da’ nu’s pe luna băi!

  49. Laura
    25 iulie 2010 la 01:06 | #49

    Georgie, mai intra pe aici si da cu pamatuful sa nu se puna praful pe pahare; eventual mai umplele din cand in cand happy

  50. georgiana
    25 iulie 2010 la 01:11 | #50

    Laura, ‘nţeles, să trăiţi! Să te întorci sănătoasă şi voioasă! Take care! Drum bun! kiss

  51. georgiana
    25 iulie 2010 la 13:20 | #51

    Noutati? tongue

  52. M3bis
    25 iulie 2010 la 16:45 | #52

    @georgiana
    Neah, toate-s vechi.

  53. 28 iulie 2010 la 11:44 | #53

    Nimic nu mai mişcă p’acilea.

  54. 28 iulie 2010 la 12:13 | #54

    @sebra
    Ei, nu mişcă, mişcă, dar pe vârfuri să nu se trezească lumea… tongue
    LE Te-ai gândit la vreun slogan ceva la bannerul ăla? Că eu nu prea am avut timp…

  55. Florian
    28 iulie 2010 la 21:49 | #55

    Iaca mişcă: monkey cow puppy dog eyes

  56. M3bis
    28 iulie 2010 la 23:00 | #56

    @Florian
    Ce-i aici? Fermă? rolling on the floor

  57. 1 august 2010 la 10:38 | #57

    @m3bis
    M-am mai gândit, dar degeaba. Cre’că mi s-a prăjit neuronu’ laughing

  58. Florian
    1 august 2010 la 21:32 | #58

    Recomand tuturor cu căldură renumitul meniu tulcean: Neuron de zebruţă prăjit hee hee

  59. 3 august 2010 la 23:57 | #59

    @Flo,
    Nu-l recomanda, că n-are cum să fie bun. Nici măcar prăjit laughing

  60. Laura
    13 august 2010 la 19:46 | #60

    Maga si la asa fripturica ce se bea? Cumva un coniacel big grin ?

    PS: baaai, ce prafuite-s mesele pe aici! Gianico, unde umblasi draguto, de nu dadudui si tu umpic cu pamatuful thinking Ntz ntz ntz

  61. 18 august 2010 la 22:51 | #61

    Vruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum vruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum
    Dau cu aspiratorul, nu mă-ntrebaţi nimic, că nu aud nimic.
    Vruuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuum

  62. 20 august 2010 la 19:04 | #62

    @m3bis,
    Eşti pedepsit? surprise

  63. 26 august 2010 la 11:51 | #63

    Alooooooooo, e cineva aiciiii? happy
    În vacanță cu toții? i dont know
    Vedeți ce se întâmplă dacă nu-i strigoița aici să vă bage în priză… Și Flo, să vă zgândăre puțin… big grin

  64. 26 august 2010 la 13:42 | #64

    @silavaracald
    Intri şi tu o dată la 3 săptămâni şi faci scandal! Vezi că abia am aspirat, ale cui sunt urmele alea de noroi de pe covor???

  65. Laura
    3 septembrie 2010 la 21:00 | #65

    Hai, care ia o bere, care un cognacel… happy Maaai, ce s-o pus praful pe pahare…

  66. Laura
    3 septembrie 2010 la 21:13 | #66

    Maaai, Giana se lauda ca face curat pe aici… nici o baza ntz ntz ntz… noroc cu Maestru happy

  67. 4 septembrie 2010 la 11:27 | #67

    @Laura
    Mare noroc tongue

  68. 18 septembrie 2010 la 13:43 | #68

    dupa ani lumina trec si eu pe-aici si ce descopar?! pustietate dom’le!happy

  69. 19 octombrie 2010 la 11:38 | #69

    @Florian
    Lasă, bre, coliva. Că nu-i mort de tot. Uite, mai mişcă „umpic”. rolling on the floor

  1. Nici un trackbacks momentan.