Acasă > Bârfe > Daily Cotcodac, primul blog din România pe print

Daily Cotcodac, primul blog din România pe print

 
        DailyCotcodac.ro a lansat astăzi prima ediţie tipărită a unui blog din România, sub forma unui ziar satiric de opt pagini cu un layout conceput exclusiv pentru print. Primul număr tipărit al blogului Daily Cotcodac a fost realizat în colaborare cu HP România și are un tiraj de 10.000 de exemplare. Ziarul este gratuit și va fi distribuit în București chiar de către noi – din motive de siguranţă, vom alege locuri cât mai aglomerate, unde riscul să luăm bătaie e mai mic.
  1. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 14:30 | #1

    Font groaznic, paginare lamentabila, Leading-ul, Kerning-ul, Tracking-ul sunt mistere pentru voi, imaginile trebuie sa fie la 300 dpi (print screen-urile nu sunt bune). Ca imagine generala ziarul arata ca facut pe genunchi. Cei de la Gabin Design ori sunt la prima lucrare ori sunt cei mai ieftini.

  2. 8 iulie 2010 la 14:56 | #2

    @Criticaru
    Na, că aici te-o lăsat să scrii… raised eyebrows
    Cum de-ai ghicit? Şi cei mai ieftini şi la prima lucrare!! tongue
    Dar, acum, aşa de curiozitate. Ştii să faci diferenţa dintre un pdf exportat pentru web şi unul pentru pre-press? Ai pus mâna pe ziarul tipărit? Cum? N-a ajuns pe la Ploieşti? Aha, deci te iei după pdf-ul ăla de 4 mega pe care l-ai tras de pe sait?
    PS. Ţi-am văzut lucrările de pe flickr. Ai talent, dacă sunt făcute de tine. Dar hai să nu ne mai contrăm, da?

  3. 8 iulie 2010 la 19:11 | #3

    Lasă frate că cei ce citesc revista nu cred să aibă atâtea cunoştinţe despre “Leading-ul, Kerning-ul, Tracking-ul” laughing

  4. M3bis
    8 iulie 2010 la 19:20 | #4

    Să mă scuze fetele, dar am să folosesc un limbaj indecent, că m-a muşcat ăsta de fund pe aproape toate blogurile care au promovat ziarul…
    http://www.zoso.ro/dailycotcodac-primul-blog-care-iese-n-tipar#comment-326408
    http://www.visurat.ro/2010/07/06/dailycotcodac-ro-primul-blog-care-iese-pe-print/#comment-425146 – de aici a fost şters comentariul dobitocului.
    http://denisuca.com/daily-cotcodac-primul-blog-tiparit.html#comment-23025
    …or mai fi şi altele, care nu i-au aprobat comentariul. Unul dintre ele e sigur DC-ul…
    @Criticaru
    Mai du-te bă, în pula mea!

    Na, acum m-am răcorit, că pe blogurile prietene nu puteam să-njur.

  5. Laura
    8 iulie 2010 la 20:49 | #5

    Maestre rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
    Io te-am scuzat! Se tine asta ca scaiul de coada cainelui de tine, hai?

  6. M3bis
    8 iulie 2010 la 20:54 | #6

    @Laura
    Cam aşa ceva.
    De pe alte bloguri, prin pile big grin , i-am stârpit comentariul… a mai rămas doar la zoso, care i-a tăiat macaroana elegant şi la denisuca…
    Aici l-am lăsat doar ca să-l dau exemplu de hater prost ce e…

  7. Laura
    8 iulie 2010 la 21:03 | #7

    Da-l incolo, nu te narava dijeaba happy
    Bine ca ti-o dat ocazia aici sa te racoresti laughing

  8. M3bis
    8 iulie 2010 la 21:17 | #8

    @Laura
    rolling on the floor
    Nici nevasta nu mă poate opri să mă răcoresc aici…

  9. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 23:13 | #9

    Bravo dizainăre… esti tare, ma rog, mai slab cu ziaru’ dar lasa ca trece…
    Vad ca te-ai racorit, te mai tine maine o runda?
    Hi ca te fac vedeta, o sa urasti google-ul mai mult decat pe mine

  10. 8 iulie 2010 la 23:33 | #10

    @Critica la obiect
    Bă, tu nu vezi că ţi-ai belit destul nasul sărind calul?

  11. Critica la obiect
    8 iulie 2010 la 23:45 | #11

    Deci, pe maine…

  12. 9 iulie 2010 la 01:19 | #12

    @Critica,
    Da’ de ce eşti aşa ofticat?… că zău dacă te înţeleg…

  13. M3bis
    9 iulie 2010 la 02:00 | #13

    @sebra
    E un frustrat, dă-i pace!

  14. Florian
    9 iulie 2010 la 21:10 | #14

    @Critica
    Şi-n a mea!

  15. 10 iulie 2010 la 16:31 | #15

    Ce-i ma râcâie pe unii la rânză că n-au fost consultaţi când s-a făcut ziarul! Sau au fost, dar li s-a respins proiectul!
    Ăsta-mi aminteşte de grămăticii de pe timpuri, care scriau cu o groază de înflorituri, dar nu prea aveau substanţă.
    Criticarule, ia fă tu o machetă şi vino cu ea aici să ţi-o desfiinţăm aşa cum ai procedat tu cu M3bis: doar pentru că ni se scoală nouă! big grin
    O opinie personală, deci neatacabilă, pentru că e vorba de gusturi: Indiferent de performanţele tehnice, care scapă majorităţii publicului cititor, ziarul arată bine pentru că s-a pus mult suflet şi talent în el. Criticile constructive sunt oricând bine venite. Cele veninoase, nu.
    Criticarule, M3bis zicea despre tine că ai talent. O regulă elementară de politeţe impunea să-ţi schimbi şi tu registrul lexical după aceea. Încă mai e timp. Sunt sigură că aţi face echipă bună dacă s-ar trece peste orgoliile astea copilăreşti. Dă-ne ocazia să-ţi spunem: “Bun venit în echipă!” Şi prietenia mea cu unii de aici a început sub auspicii la fel de belicoase, dar am avut maturitatea să cernem grâul de neghină şi să ne apreciem pentru ce are bun fiecare dintre noi.
    Scuze că m-am lungit cât… Tolstoi! big grin

  16. Laura
    10 iulie 2010 la 21:00 | #16

    Sefaaaa, nu dijeaba esti sefa! happy

  17. 10 iulie 2010 la 22:17 | #17

    big grin

  18. Laura
    11 iulie 2010 la 00:16 | #18

    Amu tra sa vedem daca “critica” are… sau nu are big grin

  19. georgiana
    12 iulie 2010 la 11:20 | #19

    Felicitari DC! si la mai multe aparitii!!

  20. Critica la obiect
    12 iulie 2010 la 17:43 | #20

    @ silavaracald
    @ Laura
    @ m3bis

    Sa nu ziceti ca doar critic uite prima pagina refacuta in indesign
    aveti in arhiva toate sursele de InDesign si un pdf

    http://dl.transfer.ro/DC-indd-transfer_RO-12jul-574eea.zip
    hai bagati mare cu injuraturile

  21. Laura
    12 iulie 2010 la 22:42 | #21

    Critica, io nu am putut sa le deschid. Dar cu atat mai bine.
    E totusi de apreciat ca un grup de oameni au facut ceva. E foarte usor sa stai pe margine si sa critici, in loc sa faci.

    Si apoi io nu decid cine face designul sau nu happy

  22. 13 iulie 2010 la 22:21 | #22

    @Criticarule
    Arată foarte bine!
    Tocmai asta ziceam, că ai fi putut face echipă împreună cu M3bis, că nu-l ştiu orgolios. Poate că o atitudine mai prietenoasă ar fi mai constructivă.
    Felicitări oricum! happy

  23. Laura
    13 iulie 2010 la 23:10 | #23

    Sefaaaa, nu dijeaba esti sefa! happy

    Criticarule, vezi ca de sefa asa o zis, apoi ea stie happy

  24. Critica la obiect
    15 iulie 2010 la 20:23 | #24

    Pai hai, dupa cum apune sefa astept sa ma contacteze m3bis. Ingropam securea?

  25. Critica la obiect
    15 iulie 2010 la 20:27 | #25

    Nu apune… spune laughing

  26. M3bis
    15 iulie 2010 la 23:09 | #26

    Securea a fost îngropată. Comentariile de la negocierile îngropării securii au fost şterse.

  27. Laura
    16 iulie 2010 la 10:59 | #27

    Si acum cine da de baut, hai? Ca asa-i la pomeni laughing
    Dupa ce am jelit atata securea aia, acum merit o rasplata big grin

  28. 19 iulie 2010 la 21:06 | #28

    Totul e bine când se sfârşeşte cu bine! kiss

  29. Florian
    19 iulie 2010 la 23:23 | #29

    @Laura
    rolling on the floor Pomanagioaico! laughing

  1. Nici un trackbacks momentan.