Acasă > Bârfe, test > De ce rutina dăunează grav sănătății

De ce rutina dăunează grav sănătății

M3bis

Chioșcul din colț. Mai pe la amiază.

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Țigări aveți?
– Da.
– Ce bine!
– De care?
– Assos.
– Roșu, alb?
– Roșu.
– 10 lei.
– Uitați!
– Poftim!
– Mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trece săptămâna…

– Săru-mâna!
– Bună ziua!
– Assos?
– Da, 10 lei! Roșu, nu?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…După vreo lună…

– Săru-mâna!
– Un pachet?
– Da, mulțumesc!
– O zi bună!
– O zi bună și dumneavoastră!

…Trec vreo trei luni…

– Săru-mâna!
– Poftim pachetul dumneavoastră, o zi bună!

Ce-nseamnă, domnule, să poți înțelege nevoile omului dintr-o privire! Uite, nici cu nevasta nu prea vorbesc! Și cum mă înțelege ea, mai rar! O drăguță! Nevastă-mea.

– O zi bună și dumneavoastră! Știți, ăsta e ultimul pachet! Mă las!
– Baftă!
– Mulțumesc!

– Săru-mâna!
– Bună ziua, numai puțin… (doamna vorbește la telefon)
… Și mai adu-mi, te rog, trei cartușe de Kent 8.
– Da, spuneți, vă rog!
– Un pachet de Assos!
– Imediat! … Georgică, mai pune și un cartuș de Assos roșu, că domnul s-a apucat iar!



  1. georgiana
    9 februarie 2011 la 01:23 | #1

    big grin

  2. georgiana
    9 februarie 2011 la 01:24 | #2

    blogroll-ul asta la dublu e pus de slvc? laughing

  3. m3bis
    9 februarie 2011 la 11:54 | #3

    rolling on the floor E de la upgrade! Am modificat!

  4. yeonsaeng
    11 februarie 2011 la 17:07 | #4

    tetris,fa-l albastru,cum era la inceput..

  5. m3bis
    12 februarie 2011 la 15:22 | #5

    @yeonsaeng
    Ce să fac albastru, fată? Blogul? Păi e aşa de un an de zile!

  6. 12 februarie 2011 la 18:18 | #6

    laughing O doamna vanzatoare tare draguta, mai rar asa ceva happy

  7. yeonsaeng
    13 februarie 2011 la 12:57 | #7

    era alt model pe la inceputuri,pana ne-ai mutat pe wordpress.avea parca si putin galben prin el.

  8. M3bis
    13 februarie 2011 la 13:32 | #8

    @yeonsaeng
    Păi numai de vreo 12 luni ne-am mutat pe domeniu propriu. Şi tema asta-i de dinainte de mutare!

  9. Georgiana
    1 martie 2011 la 18:49 | #9

    Doresc o primavara frumoasa tuturor cotcodacilor din lumea intreaga!

  10. 20 mai 2011 la 14:24 | #10

    Nu sunt fumator, oricum Asosul e bun de ceva? Prin tineretile lui(si ale mele) auzisem ca ar fi cu probleme.

  11. M3bis
    20 mai 2011 la 15:25 | #11

    E bun, e bun, arză-l-ar focu şi alege-s-ar scrumul de el!

  12. Xanax
    28 iulie 2011 la 11:57 | #12

    da’ pe aici de ce nu se mai scrie?

  13. M3bis
    28 iulie 2011 la 12:12 | #13

    @Xanax
    Nu mai are cine, bre! Nu mai are cine!

  14. 5 septembrie 2011 la 20:03 | #14

    Foarte draguta vanzatoarea si jos palaria ei happy

  15. 12 septembrie 2011 la 03:39 | #15

    Felicitari pentru site. Ati castigat un cititor.

  16. 12 octombrie 2011 la 11:02 | #16

    Buna ziua, iar m-am trezit dupa un car de ani sa va intreb de sanatate. Am trecut si pe la slvc dar aparent nu mai pot comenta. Spor la treaba tuturor, celor care sunt la munca si o zi frumoasa celor care se bucura de eahappy

  17. 16 octombrie 2011 la 17:59 | #17

    Ce faci Sanzi? Asa-i ca ti-am lipsit?

  18. m3bis
    16 octombrie 2011 la 18:27 | #18

    @Ciprian
    rolling on the floor Și tu ei!

  19. 17 octombrie 2011 la 13:33 | #19

    @m3bis rolling on the floor

    PS: „bun venit inapoi Ciprian” rolling on the floor

  20. 18 octombrie 2011 la 19:17 | #20

    @Ciprian

    Eu tie si tu mie laughing dupa cate zice sefu’ aici de fata!

    @m3bis

    poftim comedie…dupa mine potopullaughing

  21. georgiana
    22 octombrie 2011 la 15:31 | #21

    aham! vă dați pe aici fără să ziceți nimic, la nimeni, bineeee!

  22. 24 octombrie 2011 la 18:50 | #22

    M-am dat pentru ca va cautam, peste tot.laughing

  23. 24 octombrie 2011 la 22:07 | #23

    Usor usor poate ne intoarcem din surghiun, e cazul sa dam iar viata sindicatului ca e clar ca sunt incalcate grav drepturile comentatorilor dc. Acum suntem numiti trolli, urmeaza sa ne mai spuna si tigani. E discriminare curata. Cuvantul troll ar trebui bagat filtru.
    Dragilor, e cazul sa strangem randurile, Tiranul a dat-o in despotism. laughing

  24. m3bis
    25 octombrie 2011 la 08:19 | #24
  25. 26 octombrie 2011 la 13:10 | #25

    Unde-i butonul de alarma pentru cotcodaci?happy

  26. 27 octombrie 2011 la 22:32 | #26

    Ei, Sanzi dear, nu avem curent pentru alarma, butonul e degeaba, de forma. Bajbaim si noi pe aici ca orbetii in desertaciune.. din cand in cand mai vine unul pe intuneric si mai bea o gura de apa si apoi se cară pâş-pâş de parcă ar fi degustat miere zaharisită.

  27. Ciprian
    28 octombrie 2011 la 22:47 | #27

    Eu nu mai am cont pe cotcodaci? Am vrut de cateva ori sa mai scriu cate ceva, dar nu m-am putut loga cu datele pe care le stiam. big grin

  28. m3bis
    29 octombrie 2011 la 06:55 | #28

    @Ciprian
    Habar n-am, eu n-am sters nimic. Am sa ma uit si am sa-ti trimit un mesaj pe ym.

  29. 1 noiembrie 2011 la 18:44 | #29

    @Ciprian
    am si eu vise, tot trec pe-aici sperand sa inttru in fosta aglomeratia de commenturi

  30. Ciprian
    3 noiembrie 2011 la 19:55 | #30

    Vine o vreme cand fiecare pui isi ia zborul, cand fiecare pasare isi suceste gatul, cand fiecare melc ia lumea la pas, cateodata toate se ciocnesc, caci lumea e mica, iar acele vietii inca se invart in orologiu… habar nu am ce am vrut sa spun laughing, in fine, poate se mai aduna lume.

  31. m3bis
    3 noiembrie 2011 la 20:42 | #31

    @Ciprian
    Nici eu n-am habar ce-ai vrut sa spui!

  32. 4 noiembrie 2011 la 13:58 | #32

    deci e bine. big grin

  33. Florian
    12 decembrie 2011 la 22:54 | #33

    @Sinziana Lupascu
    Ooofffff…..

  34. m3bis
    13 decembrie 2011 la 12:38 | #34

    @Florian
    Off, of, bre!

  35. 31 ianuarie 2012 la 15:11 | #35

    la mulți ani, Șilavaracald! kiss

  36. Ciprian
    7 martie 2012 la 00:50 | #36

    Mai vine primavara?

  37. m3bis
    7 martie 2012 la 20:11 | #37

    @Ciprian
    Joia viitoare!

  38. georgiana
    21 martie 2012 la 15:14 | #38

    Acum, că tot a venit primăvara… am și eu o întrebare: mai vine vara?

  39. Old John Wheel
    24 martie 2012 la 00:17 | #39

    Da’ ce-i aciulea, bre? Bar de niegri? thinking
    Ieteeee… ce jucărie stetea aici! Cică „sindicatul…” Măh! Ia săriţi cu cotizaţia! Hai, paşli-paşli, davai carboava! big grin

  40. M3bis
    25 martie 2012 la 14:41 | #40

    @Old John Wheel
    Aicea poporul e stăpân. Nu îmbuibaţii ăia de autori de pe dailycotcodac. Ai grijă la vorbe!

  41. M3bis
    25 martie 2012 la 14:42 | #41

    @georgiana, într-o joi!

  42. Ciprian
    31 martie 2012 la 20:49 | #42

    In seara asta se da Pamantul cu o ora inainte?

  43. georgiana
    21 aprilie 2012 la 14:59 | #43

    dar vara, vara când vine? big grin

  44. Adelin
    21 aprilie 2012 la 18:35 | #44

    Fratilor, am invins, Hristos a inviat!

  45. 3 iulie 2012 la 00:40 | #45

    Stai ca nu inteleg… mai exista Assos ?

  46. Ciprian
    9 septembrie 2012 la 12:00 | #46

    S-a tomnit vara!
    Pasarile calde zboara spre tarile migratoare. Taranii campeaza din zori pana-n seara. Recolteaza si fructifica culegeri. Gospodinele mureaza zarzavaturi si indulcesc gemuri si zacusca de fructe. Viile isi prezinta zambitoare rodul. Strugurii abia asteapta sa fie mustuiti si prefacuti in vin. Doctorii asteapta la Urgente pacienti intoxicati cu CO si cu fracturi de oase.
    Trebuie sa inceapa si scoala, parintii trebaluiesc sa cumpere copiilor telefoane performante pentru ca silitorii scolari sa poata tina legatura cu colegii pe facebook. Primarii fac ultimele pregatiri pentru festivalul toamnei, iar miresele se fura. Acum cand vacanta de vara este pe sfarsite, nucii nu mai au pace, mii de copii ii scutura si ii bat cu prajinile. Aroma gutuilor galbene ii mai opreste din joaca. In oras circula din ce in ce mai multe autobuze, chiar daca s-au motorizat scumpirile.
    Prin orasul cu castani adie tot mai des un vant racoros, castenele cad pe alee, iar zilele devin din ce in ce mai scurte, iar noptile mai tulburele. Soferii circula mai cu prudenta din cauza pietonilor anonimi si daltonisti. Bobocii si puisorii de asta primavara au crescut mari si sunt numai buni de pus pe gratar, cei care vor fi gratiati, in primavara vor naste oua vii.
    Si toamna este frumoasa, cu nostalgiile ei estivale cu tot!

  47. 21 ianuarie 2015 la 23:46 | #47

    Una peste alta este o povestioara trista. Viciul a invins. Poti insa sa vezi si cealalta jumatate a paharului, cel putin nu te-ai apucat de altul.

  1. 25 ianuarie 2011 la 09:08 | #1